To je dôvod, prečo uvádzame zoznam piatich viet, ktorými sa ambiciózni ľudia jednoducho neriadia.

„Urobím to zajtra.“
Je pravdou, že vaša schopnosť pracovať v danom momente je obmedzená. Mnohí ľudia ale nerobia žiadne drahoty a pokojne odložia dokončenie práce na neskôr. Ako povedal Olin Miller: „Ak chcete, aby sa ľahká práca zdala byť naozaj ťažkou, stačí ju odložiť.“ Mal pravdu. Úspešní ľudia ju ale nikdy neodložia na zajtra, na neskôr. Majú radi výzvy, niekedy dokonca zídu z cesty, aby vytvorili prekážky, ktoré treba prekonať. Nič neodkladajte. Zbytočne vás to len zdržiava.

„To nie je moja práca.“
Ak niekde pracujete, investujete do ich poslania. Bez ohľadu na svoje postavenie by ste sa nemali snažiť
vyhýbať svojej zodpovednosti. Dokonca aj Abraham Lincoln mal k tomu trochu čo povedať: „Môj otec ma naučil pracovať. Nenaučil ma mať prácu rád.“ Ak sa najobľúbenejší prezident v dejinách USA dostal tam, kde bol tým, že tvrdo pracoval, potom sa aj vy môžete dostať tam, kam chcete tým, že urobíte niečo naviac. Ak ste ambiciózny človek, všetko je vaša práca.

„Koho to bola chyba?“
Toto je veľmi dôležité. V podnikateľskom prostredí, alebo v akomkoľvek oficiálnom nastavení by sa malo úplne upustiť od obviňovania a pripisovania chyby. Myšlienka obviňovať niekoho z nejakej chyby je zlá z viacerých dôvodov. Spôsobuje to, že priradíte zápornú hodnotu k nejakému výsledku, ktorý možno veľmi dobre označiť aj za úspech. Môže to spôsobiť aj to, že vyberiete niekoho a znížite jeho dôležitosť, často pred ostatnými. Nedostatok úspechu vo vnútri skupín je často dôsledkom nedostatku komunikácie. Ako povedal Arnold Glasow: „Dobrý líder si berie o niečo viac než svoj podiel viny a o niečo menej, ako je jeho podiel na príspevku.“

„Nie.“
Ambiciózni ľudia majú tendenciu myslieť si, že možné je čokoľvek, bez ohľadu na to, ako je to absurdné. Myšlienky Thomasa Edisona to vystihujú najlepšie: „Nezlyhal som. Práve som našiel desaťtisíc spôsobov, ktoré nefungujú.“ Nevzdal sa a ani sa v žiadnej chvíli nerozhodol, že vytvorenie žiarovky nie je možné. Pokračoval znovu a znovu, mysliac na kreatívne riešenia problému, ktorého si ostatní ľudia v tom čase ani neboli vedomí. A podarilo sa mu všetko preto, že nepovedal „Nie.“

„To ma nezaujíma.“
Salvador Dalí to vystihol najlepšie, keď povedal: „Inteligencia bez ambícií je ako vták bez krídel.“ Ambiciózny človek má tendenciu zaujímať sa o všetko. Má záľubu z toho, že sa učí nové skutočnosti a získava nové zručnosti a tým vytvára nové spôsoby, ktorými by uspel. Či už je to marketingový manažér, ktorý aplikuje vo svojej práci analytickú stránku, alebo vedec, ktorý vo svojom voľnom čase maľuje, ambiciózni ľudia si neustále rozširujú svoje obzory tým, že skúšajú nové veci a aplikujú ich hlavne v tom, na čom im najviac záleží.