Musíte stále komunikovať? Očakávate a neustále kontrolujete, či vám pribudli na vaše statusy a fotky „like“? Tak potom ste s najväčšou pravdepodobnosťou závislý na sociálnej sieti.

„Aj u nás vieme nájsť ľudí pre ktorých sa sociálne siete stali drogou,“ hovorí klinický psychológ Martin Miller. Ako spoznám, či som už závislý? „Prílišná potreba kontrolovať čo nové sa na sieti udialo, ale aj prílišné “statusovanie” na sieti s nemožnosťou nechať to tak, už môže byť príznakom, že začíname byť závislí. Samozrejme aj veľký objem času trávený na sieti nie je dobrým ukazovateľom“, upozorňuje odborník.

I keď sociálne siete sú doménou pomaly už všetkých vekových kategórií, najviac sú ohrozené deti. Klinický psychológ vysvetľuje prečo. „Pre normálnu sociálnu interakciu je totiž dôležité vedieť komunikovať tvárou v tvár. A to sa učíme práve v detstve a počas dospievania. Teda je dôležité, aby najmä deti mali dostatok reálnych sociálnych interakcií“, tvrdí.

Ak sa teda dozvedáme o našich deťoch najviac z ich statusov na sociálnej sieti, nie je to dobrý signál. A ak aj my sami skontrolujeme, čo nové na sociálnej sieti, hneď potom čo nám zazvoní budík, sme v tom až po uši. Ako z toho von?

„Ak ide o skutočnú závislosť potom pomôže už iba abstinencia, ak je to však ešte len o nadužívaní potom môže pomôcť korekcia napríklad v podobe obmedzovania času či aktivity, ktorú človek na sieti vykonáva. Môžu k tomu poslúžiť aj obyčajné kuchynské “minútky”. Nastavím si napríklad 45 minút a keď zazvoní, vypínam, ale hneď. Žiadne ešte päť minút“, radí psychológ. Tak ako, budete zdieľať tento článok?