Možno to nazvať raketovou kariérou. Ako ste sa ocitli na terajšej pozícii, čo k tomu viedlo?

Bola to v skutku správna zhoda okolností. Od jedenástich rokov som totiž, vďaka svojej výške, hrával basketbal. Kým každý druhý chalan chcel byť futbalistom, ja som videl príležitosti inde. V tomto smere sa mi darilo, ale čoskoro som pochopil, že niekedy je potrebné urobiť vo veciach okolo seba kompromisy. A nehľadať možnosti tam, kde nie sú. Tak to bolo aj v mojom prípade s basketbalom, nakoľko na Slovensku nebol veľmi podporovaný. Aj preto som to skúsil cestou osobného trénera, keďže k fitnesu mám dodnes blízko…

Decathlon
Michal Vasas, tretí zľava

 

Čim ste sa presadili na pracovnom pohovore?

Nebolo jednoduché sa rozhodnúť zanechať niečo, čo človek miluje. Ale pokiaľ ho má aj takéto rozhodnutie posunúť dopredu, tak je to dobré rozhodnutie. Napriek tomu sa šport aj tak stal mojím živobytím a povolaním, v inom slovami zmysle či nepriamo.

Čo vás doterajší úspech naučil a čím sa riadite?

Nezatváram dvere žiadnym možnostiam. Je to o vlastnej snahe a o tom, čo je človek ochotný v živote risknúť. Nateraz som sa plno ujal svojej novej funkcie a azda aj vďaka mojej ctižiadostivosti, ktorú som si zo športu do reálne života preniesol. V mojom prípade sa tá kľúčová zmena odohrala ihneď po škole, keď som podobne ako mnoho iných mladých hľadal svoju príležitosť na trhu. Mal som šťastie, ale aj priaznivú zhodu okolností, že po mojich schopnostiach a skúsenostiach zo športu a predaja bol záujem práve v podobe takejto funkcie.

Ako pristupujete k mladým ľuďom a čo im za firmu radíte?

Každý mladý človek má dnes podobné, ak nie rovnaké šance. Môže to vyznieť ako klišé, ale skutočne si treba ísť za svojím snom. Nie bezhlavo, nie len v jeho jedinej podobe. Nitky života ho k nemu v akejkoľvek forme dostanú. Súčasní mladí ľudia majú veľké ambície a možnosti. Je to o tom ich využiť a prinajmenšom si na ne siahnuť. Istota totiž nie je v ničom, len v tom, že vás vždy bude baviť to, čo máte radi.

V rámci spoločnosti a svojej kariéry sa na to spoliehate?

Práca v Decathlone mi splnila viaceré aj z profesného pohľadu. Nie sme v práci nijako hierarchicky zatriedení a sám sa nestaviam do role riaditeľa. Všetci v mojom kolektíve sú mladí ľudia, s podobnými záujmami, láskou k športu a zhodnými ambíciami. Zisťujem, že tak to vyhovuje aj mne. Vieme sa pochopiť a aj o tom je koncept našej firmy.

decathlon-kariera

Čo im zvyknete radiť?

Ak si trúfam, že im dokážem poradiť, tak im odporúčam sa povahovo nemeniť. Ani nemeniť svoj charakter len preto, že niekam chcú zapadnúť. Nikdy tak nevystúpia z radu. Ale zároveň byť profesionálom v tom, čo robíte.

A aký prístup k mladým ste zvolili vy?

Pýtam sa ľudí na ich názor. Neznamená to, že váš či môj názor je vždy najlepší, alebo že nutne musíte poznať odpoveď na všetko, aby ste boli dobrým lídrom a manažérom. Zisťujem to čoraz viac a platí to ako v profesnom aj v mojom osobnom živote. Dnes sa snažíme robiť vlastné nábory a neriešime skúsenosti, ale najmä osobnosť ako takú. Naši zamestnanci sú športovci duchom aj telom, majú radi svoj život a baví ich šport. Sám nemám rád pasívnych ľudí. Je dôležité stále sa snažiť byť najlepší v tom, čo robíte. Ak to mám vyjadriť športovou terminológiou – líderstvo pre mňa znamená, aby každý človek bol kapitán, ale zároveň vedel počúvať. Pre zamestnávateľa je dôležité vedieť, kto je líder a zároveň líder by sa mal vedieť podľa toho chovať.

Vám ľudia naokolo veria?

Myslím, že mi veria. Chceme byť najatraktívnejší na Slovensku, chceme byť iní ponukou aj pre zamestnancov. Existuje tu toľko možností, že ani sám po iných cieľoch zatiaľ nepátram.