Definujme si devalváciu všeobecne ako jednorazové a výraznejšie zníženie hodnoty, znehodnotenie. Žiaľ všade navôkol vidno devalváciu funkcií, devalvácu hodnoty vysokoškolského diplomu. Majú ho všetci. Aj tí, čo študovali poctivo, robili skúšky na viackrát. Aj tí, čo opisovali, podvádzali alebo sa odrážali demižónami s domácou pálenkou. Potreby spať, relaxovať a často i jesť a piť, sú niekde na chvoste záujmu. Pritom sebarealizácia by mala nasledovať až po splnení základných potrieb. Základných priorít.

Čo sme to za spoločnosť, keď sme poctivosť a kvalitu povýšili na „pridanú hodnotu“? Čo má skutočnú hodnotu? Zamyslite sa, koľkokrát sa necháte strhnúť konaním davu. Je to nákazlivé. Česť tým, ktorí sa nenechajú opantať davovou psychózou. Česť tým, ktorí sa chcú vymykať tabuľkám, schémam a normám. Česť tým, ktorí stoja na červenú na priechode pre chodcov aj o pol noci, na pustej ulici. Na titulkách časopisov by mali byť tí, ktorí majú hodnoty jasné a pevné, v súlade s etikou a v súlade s morálnymi hodnotami. Tie by mali byť prioritou. Skúste si napísať svoj zoznam priorít v živote.

Slovo „kvalita“ a „poctivosť“ sa stávajú výnosné. Ako marketingové pojmy. Normy kvality devalvovali a dnes to, čo vás nezabije, to sa ďalej predáva. Nie je čudné, že sa mäsový výrobok na obale hrdí percentuálnym zastúpením mäsa? Pritom by každý súci človek očakával, že mäso je mäso na 100% a nie s obsahom 56% alebo 98% mäsa. Dôvera devalvovala tiež. Aká je dôvera v spravodlivosť, aká je dôveryhodnosť našich vodcov, lídrov? Veríte v samých seba? Vo svoje schopnosti, silu vytrvať, zabojovať, pretisnúť sa životom?  Patrí vytrvalosť a cieľavedomosť medzi vaše priority?

Západná kultúra žiaľ starogrécku kalokagatiu rozsekla na dva kusy: na lásku k telu, estetike a na lásku k prenikavému intelektu. Pritom kedysi spoločne tvorili jednotu. Ruku na srdce: Kde sú vaše priority vo vzťahu k vášmu telu a duchovnu? Život, peniaze, voľný čas, rodina. Nakreslite si kruhový diagram a vyznačte koľko percent času trávite s rodinou, sústrediac sa na ich potreby, koľko času v práci, vlastnými koníčkami, spánkom, atď. Vyznačte si to farebne, rodinu červeno fixkou. Je to malý výrez z koláčika?  Väčší? Podstatný? Alebo oproti minulosti devalvovaný?

Zoznam priorít si napíšte na papier. Nie iba do wordu. Mali by ste ho mať stále na očiach. Pokým sa vám nedostane do krvi. Priority sa môžu a aj sa menia v čase. Kým kedysi bola na popredných priečkach kariéra, dnes to môže byť vyvážený rodinný a pracovný život a deti. Pri každodennom rozhodovaní  sa riaďte svojimi prioritami. Hoci to znie egoisticky, nedajte si nanútiť to, aby ste sa riadili prioritami niekoho iného.