„Kým sa dokážeme hrať, máme dobrý predpoklad pre udržanie duševného zdravia,“ hovorí psychológ Rastislav Bilík, ktorý hranie spoločenských hier odporúča po náročnom pracovnom kolotoči.

Hry nemusia byť určené len pre deti. Aj keď tým najmenším spôsobuje hranie predovšetkým radosť a zároveň sa pri edukačných hrách dokážu naučiť a rozvíjať svoje schopnosti a zručnosti, hru by nemali zavrhovať ani dospelí. Tí častokrát hľadajú balans medzi vysokým pracovným tempom a oddychom, a práve hranie im dokáže pomôcť. Edukácia totiž nie je jediný význam hier.

„Hranie prináša emócie – vzrušenie, napätie, prekvapenie, satisfakciu. Proces hrania obnáša rôzne sociálne interakcie – súperenie, spoluprácu, zdravú agresivitu. To všetko sú procesy, ktoré samé osebe napĺňajú mnohé naše potreby a spoluvytvárajú užitočnú a zdravú rozmanitosť v našom prežívaní. A to je to, čo je na hraní hier prínosné pre našu vlastnú psychohygienu, čo často dopĺňa jednostrannosť v našom každodennom fungovaní a môže sa úspešne podieľať na zvyšovaní celkovej kvality života. Hranie hier sa dá z tohto hľadiska len a len odporúčať,“ myslí si odborník.

Na trhu existuje celé množstvo hier, pri ktorých sa ani dospelí nebudú nudiť. Na svete mimoriadne obľúbená hra Activity z dielne viedenskej továrne Piatnik dokáže napríklad zabaviť aj staršie vekové kategórie, nielen deti a tínedžerov. „Dospelí si pri tejto spoločenskej hre vyskúšajú svoju pohotovosť, kreativitu, fantáziu a dobre sa zasmejú. Zároveň to je jeden zo spôsobov, ako sa partneri naučia o sebe mnoho nového,“ vysvetľuje Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha. Medzi populárne hry patria podľa nej aj slovné hry, ktoré podporujú spontánnosť a slovnú zásobu.  Pri hraní rozhodne zabudnete na starosti v práci, zároveň hranie rozvíja postreh, komunikáciu, logické a strategické myslenie a podporuje sociálnu interakciu.

Ak si chcete vyskúšať svoje hracie zručnosti, zapojte sa do súťaže so Správnym dňom a jedného z vás za správnu odpoveď odmeníme spoločenskou hrou Activity. Súťažte tu. 

5 RÁD, NA ČO MYSLIEŤ PRED HRANÍM

1. Pre koľkých hráčov je hra určená?
Dodržujte odporúčaný počet hráčov, aby vám nechýbali figúrky a aby ste sa pri hre zabavili.
2. S kým idete hrať?
Myslite na pravidlá hry a na zloženie hráčov, aby nebol niekto z nich znevýhodnený. Ak hráte hry zamerané na postreh a rýchlosť s deťmi, treba pamätať na to, či vedia dostatočne rýchlo čítať.
3. Aká je dĺžka trvania hry?
Aby ste si hranie skutočne užili, nepúšťajte sa do dlhých hier, keď sa ponáhľate.
4. Aký typ hry si chcete zahrať?
Hráči by sa mali rozhodnúť, či si chcú zahrať hru s jednoduchými pravidlami, alebo investovať čas do štúdia náročnejších pravidiel.
5. Ako má vyzerať tím na hranie?
Hráčom, ktorí sa stretávajú pravidelne a poznajú pravidlá, ubieha hra ľahko a zábavne.