Len preto, že niečomu veríte, nerobte to tak. Všetci si so sebou nesieme presvedčenia o peniazoch už od detstva. Týkajú sa toho, čo potrebujeme, čo si zaslúžime, čo nás robí pohodlnými a čo nás robí neefektívnymi.

Vaše finančné zmýšľanie sa stáva vašou vnútornou mapou rozhodovania. Je ako operačný systém na počítači – len preto, že ho nevidíte, neznamená to, že tam nie je. Niektorí z nás majú operačný systém, ktorý funguje bezchybne, zatiaľ čo iné majú závady, ktoré ľudí vedú k rozhodnutiam, ktoré sú nezlúčiteľné s ich najlepšími záujmami.

Aké je vaše finančné zmýšľanie? Odpovedzte si na jednotlivé výroky áno alebo nie.

  1. Vyhýbam sa robeniu finančných rozhodnutí.
  2. Som zaťažený dlhom na kreditnej karte.
  3. Neustále sa obávam o peniaze.
  4. Hľadám radu u profesionálnych plánovačov.
  5. Keď sa jedná o finančné rady, nedôverujem nikomu.
  6. Vždy počúvam tipy na akcie a konám podľa nich.
  7. Neviem, ako by som zmanažoval svoje financie, keby som sa stal invalidným.
  8. Poistenie je pre zelenáčov.
  9. Nezaujímam sa veľmi o rodinu, keby som predčasne zomrel.
  10. Venujem veľmi málo času rozmýšľaniu nad budúcnosťou.

Uvažujte nad vašimi odpoveďami, ktoré vám objasnia vaše zmýšľanie o peniazoch. Aby ste mali správne nastavené vaše finančné zmýšľanie, porozmýšľajte nad tým, či pracuje pre vás. Ak áno, napredujte v ňom ďalej. Ale ak nie, nastal čas zmeniť vaše presvedčenia a konanie, aby ste dospeli k priaznivejším výsledkom. Ujasnite si odpovede na tieto otázky:

Ako by ste sa cítili, keby ste boli bez dlhov?

Ako by ste opísali úspešný život s peniazmi? Bol by naplnený obavami?

Videli by ste sa inak, keby ste sa cítili silný a mali veci pod kontrolou?

Ako pre vás vyzerá bezpečnosť a čo pre vás znamená?

Zlepšené zmýšľanie o peniazoch vám môže pomôcť dosiahnuť finančný úspech. Zvýšené uvedomenie si vašich myšlienok a postojov uľahčí cestu ku konaniu. Zmeniť finančné zmýšľanie si vyžaduje veľa sebauvedomenia a trpezlivosti. Začnite malými zmenami, pamätajte, že väčšinu života ste mali isté názory a budete potrebovať veľké odhodlanie, aby ste zmenili to, čo vám neslúži.

Ale kto nemá rád výzvy, hlavne keď ide o niečo tak významné ako je zlepšenie života, šťastia a pocity bezpečia? Využite toto obdobie na to, aby ste začali uvažovať, ako urobiť váš život lepším.