Ako kouč často vytváram priestor pre zmenu vášho vlastného myslenia. Sami totiž dokážete prísť s novými nápadmi a riešeniami, len o nich predom neviete alebo nemáte to potrebné sebavedomie. Všetko pritom možno orientovať na pozitívne zmeny vo vašej  budúcnosti. Ako na to? Stačí ak upriamite pozornosť na svoje silné stránky a na to, čo je pre vás najdôležitejšie. Aj tým, ak sa spýtate seba samých nasledovné otázky a nájdete na ne odpovede.

V ktorých chvíľach sa cítim šťastný? Ktoré situácie, či maličkosti vyvolávajú vo mne pocit šťastia?
Porozmýšľajte a spíšte si momenty, činnosti, spomienky či  myšlienky, kedy ste zažívali pocit šťastia. Možno budete prekvapení ako málo Vám k pocitu šťastia stačí. Možno zistíte, že Vaša nespokojnosť so životom pramení práve z absencie činností, ktoré Vás v minulosti napĺňali šťastím a spokojnosťou. V každom prípade získate inšpiratívny návod ako si to Vaše šťastie navodiť.

Ktoré myšlienky v mojom podvedomí by mohli výrazne zlepšiť môj život?
Naše podvedomie, myšlienky a postoje určujú, či sa máme dobre, alebo nie. Pokiaľ máme zakotvené v hlave vety typu: „Život je ťažký“, „Som smoliar“, „Mne sa to aj tak nepodarí“ apod., tak naša radosť zo života je pravdepodobnme malá a náš život sa podobá týmto výrokom. Skúste sa preto dnes sústrediť na pozitívne myšlienky ako „Život je krásny“, „Raz sa mi to podarí“, „Som šťastný človek, lebo…“ a pod. Uvidíte ako sa Vaša nálada zmení. A nielen tá, získate novú motiváciu a tvorivý prístup k životu. Skúste to.

Keby sa v mojom živote vyvíjalo všetko podľa mojich predstáv, kde budem o 3 roky?
Vezmite si pero, či farbičky, zahľaďte sa z okna a predstavte si, ako by Váš život mohol vyzerať o 3 roky. Kde bývam? Kde pracujem? S kým a ako trávim voľné chvíle? Dajte si čas a nebojte sa ísť do detailov. Aké farby má tento obraz? Ako to na mňa celé pôsobí? Teraz, keď máte v rukách svoju víziu lepšieho života, si položte poslednú otázku : „Čo môžem spraviť pre túto víziu už dnes?“

Čo budem na konci svojho života ľutovať, že som neurobil?
Síce morbídna, ale veľmi dôležitá otázka. Ak by ste vedeli, že Vám už neostáva veľa času, čo by ste ľutovali najviac, že ste v živote neurobili? Z výpovedí ľudí v týchto hraničných chvíľach vieme, že najviac ľutujú práve veci, ktoré v živote neurobili, neskúsili. Nečakajte, kým bude neskoro! Dnes máte čas i šancu veci zmeniť. Čo bude Váš prvý krok k tejto zmene? Čo môžte urobiť už dnes?

 

Nezabúdajte. “Keď zmeníš svoje myslenie, zmeníš svoj život.”