Farba vášho oblečenia na pracovnom pohovore vysiela podvedomú správu o vašej osobnosti. Samozrejme, že skutočne dôležité na pohovore sú vaše schopnosti a skúsenosti a to, ako odpovedáte na otázky personalistov. Ale na pracovnom trhu, na ktorom sa musia zamestnávatelia rozhodnúť medzi mnohými kvalifikovanými kandidátmi, práve oblečenie s tými správnymi farbami vás môžete odlíšiť od množstva ostatných uchádzačov.

Výber správnej farby
Správna farba môže pomôcť signalizovať vaše sebavedomie, profesionalitu a vašu schopnosť zaradiť sa do organizačnej štruktúry.

Niekoľko tipov ako si vybrať správnu farbu oblečenia na pohovor.

Zvoľte jednofarebné oblečenie namiesto vzorovaného
Dôležitým pravidlom je snažiť sa, aby si vás nezapamätali pre vaše oblečenie. Chcete si obliecť niečo, čo umožní personalistom sústrediť sa na vaše schopnosti a kvalifikáciu, než na váš šialený štýl oblečenia. Jednofarebné oblečenie pomôže zabezpečiť, že vašim oblečením nebudete rozptyľovať. Tmavomodrá, tmavošedá a čierna farba obleku a šiat budí profesionálny vzhľad bez toho, aby pôsobila rušivo. Malé vzory, ako sú napríklad tenké prúžky, sú v tiež v poriadku. Základným pravidlom je vybrať vzor, ktorý je tak malý, že pri pohľade cez celú miestnosť vyzerá ako jedna farba.

Zvoľte neutrálne farby namiesto jasných

Opäť platí, že nechcete zostať v pamäti kvôli vášmu oblečeniu. Ak nosíte pestrofarebné obleky alebo šaty, takmer určite si vás zapamätajú pre vaše oblečenie a nie pre vašu pracovnú kvalifikáciu. Neutrálne farby – tmavomodrá, šedá, čierna a hnedá – sú najlepšími farbami pre pracovný pohovor. Biela je tiež vynikajúcou farbou na blúzku alebo košeľu s gombíkmi. Neutrálne oblečenie určite môžete aj trochu oživiť. Svetlé farby sú skvelým spôsobom, ako pridať farbu bez toho, aby pôsobili príliš autoritatívne. Sú vhodné pre ľudí, ktorí majú záujem napríklad o miesta v službách.

Svetlomodrá blúzka v tmavošedom ženskom kostýme môže napríklad jemne zmäkčiť celkový vzhľad. Troška jasných, odvážnych farieb (napríklad červená šatka alebo kravata) môže byť skvelá pre manažérske pozície. Treba však obmedziť počet pestrofarebných položiek na jednu, ktorá by ale nemala byť dominantnou farbou vášho oblečenia. Žiadne žiarivé oranžové obleky!

Poznajte kancelárske prostredie

Ešte pred pohovorom si urobte malý prieskum pracovného prostredia spoločnosti. Chcete nosiť farby, ktorými ukážete, že zapadnete do firemnej kultúry. V kancelárii, v ktorej je tendencia obliekať sa konzervatívnejšie, by ste sa určite mali držať neutrálnej, jednej farby. V uvoľnenejších kanceláriách, ako sú niektoré start-upy a neziskové organizácie, sa môžete cítiť pohodlnejšie v trošku farebnejšom odeve. Ak sa uchádzate o prácu v oblasti módy alebo obchode s unikátnym oblečením, s farbami môžete byť bez obáv trochu kreatívnejší, aby ste ukázali svoj ​​zmysel pre štýl.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o firemnej kultúre, najlepším výberom je konzervatívne oblečenie jednej farby.

Čo povedia rôzne farby

Rôzne farby vyvolávajú určité odpovede, bez ohľadu na to, či sme si ich vedomí alebo nie. Ďalej je uvedený zoznam rôznych farieb, ktoré by ste si mohli obliecť na pohovor ako aj emócie, ktoré môžu vyvolať.

Hnedá – neutrálna farba, ktorá navodzuje pocity pokoja. Skvelá farba pre každý pohovor.

Modrá – najmä námornícka, je ďalšou výbornou voľbou oblečenia na pohovor. Vyvoláva pocity pokoja, viery a dôvery – skvelé vlastnosti, aké by mali na vás vnímať pri pracovnom pohovore. Tmavšie modré (ako námornícke) vyjadrujú autoritu a dôveru. Modrá je zároveň obľúbenou farbou mnohých ľudí. Mať na sebe obľúbenú farbu personalistov vždy zanechá skvelý prvý dojem.

Šedá – je ďalšou vhodnou neutrálnou farbou oblečenia na pohovor. Evokuje rafinovanosť a nestrannosť. Vhodná je pre mužov aj ženy. Umožní vám vyzerať silne, ale nie je až tak dominantnou, ako čierny oblek alebo šaty.

Čierna – je veľmi populárnou farbou na pohovory. Je však veľmi dominantná, ktorá vyjadruje množstvo sily, moci a dokonca aj dramatickosti. Je dobrou farbou pre prácu v konzervatívnom prostredí akou je advokátska kancelária alebo pre kandidáta na vysoký post. Ak použijete čiernu iba ako doplnok (napríklad šatku alebo kravatu) môže vám to dodať trochu autority, bez toho, aby ste boli príliš dominantní.

Červená – je jasnou, silnou farbou, vyjadrujúcou energiu a vášeň. Trocha červenej (šatka alebo kravata) môže evokovať práve to správne množstvo vášne, bez toho, aby ste sa javili ako príliš emocionálni.

Biela – žiarivá a čistá je skvelou farbou pre košele a blúzky. Farba vyjadruje pravdu a jednoduchosť a pridáva trochu jasu bez toho, aby bola príliš ohromujúca.