Svetový deň bez mobilu vznikol z iniciatívy francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa, ktorý ako prvý napísal knihu o mobile. Prvýkrát sa tento deň oslavoval v roku 2001 a prvé ročníky boli populárne najmä v krajinách ako Kanada, Španielsko, Francúzsko, Belgicko, Švajčiarsko a Fínsko. „Deň bez mobilu je vynikajúcim spôsob ako sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť. Pravdou je, že sa menej spolu rozprávame, viac komunikujeme virtuálne a často uprednostňujeme hry na mobilných zariadeniach ako tie reálne,“  hovorí Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha, ktorá vyrába napríklad celosvetovo obľúbenú spoločenskú hru Activity.

Podľa webového portálu GSMA Intelligence počet mobilných pripojení dosiahol v roku 2015 hranicu 7,37 miliardy, čím prekonal počet obyvateľov našej planéty. Pritom fyzických používateľov je „len“ 3,7 miliardy. To znamená, že každý používateľ má v priemere viac ako dve SIM karty. Pre porovnanie, v roku 1997 sa celosvetovo predalo vyše 100 miliónov mobilných telefónov. O desať rokov neskôr to už bolo takmer 1,2 miliárd. Dve tretiny ľudí mení svoj telefón z dôvodu zabezpečenia si výkonnejšieho prístroja a nie kvôli poruche. A len pri 1 % vyradených mobilov dochádza k ich recyklácii. Predpokladá sa pritom, že v roku 2020 bude na svete až 12 miliárd mobilných zariadení. Na Slovensku vlastní mobilný telefón asi 86 % ľudí a vyše desatina z nich ich má tri a viac. V roku 2008 bolo Slovensko dokonca na prvom mieste v odosielaní MMS správ spomedzi všetkých krajín strednej a východnej Európy. V roku 2009 bolo na Slovensku odoslaných vyše 340 tisíc MMS správ, v roku 2014 takmer 1 milión.

Viete si predstaviť, čo by ste robili jeden deň bez mobilu? Ten čas môžete napríklad využiť na plnohodnotne strávený čas so svojimi priateľmi alebo najbližšími. Navštívte galériu, choďte na prechádzku či klzisko. „Nechajte mobilné telefóny doma, dohodnite sa  s priateľmi a zorganizujte turnaj pokru alebo si zahrajte spoločenskú hru. Môžete tak vytvoriť atmosféru, pri ktorej si na mobilný telefón ani nespomeniete, dopĺňa Jana Karásková.