Niekoľko ďalších príkladov, čomu sa určite vyhnúť a aké chyby nerobiť:

6. Prestaňte si nahovárať, že najlepšie roky sú už za vami

Ak sa ohliadnete a zaspomínate na roky po svojej dvadsiatke, budú sa vám určite spájať s randením, žúrovaním, radosťami bez zodpovednosti. Je logické, že im prisudzujeme veľký význam v našom živote a máme dojem, že to bolo to najlepšie, čo môžeme zažiť. Omyl. Väčšina ľudí vo svojich štyridsiatich rokoch hovorí o najlepšom období života ako o tom po tridsiatke. Premýšľajte – ste ešte stále mladí, máte už na výber a viacej možností čo a ako robiť. Viac si môžete dovoliť, môžete viac cestovať, užívať, tráviť „mimo“. Závisí, ako sa nastavíte vo svojej mysli. Takže nehádžte flintu do žita, úsmev a vyrazte za všetkým, čo vás baví. Máte na to!

7. Prestaňte žiť nerozumne

Prestaňte si tvrdohlavo hovoriť, že sa to nejako uhrá. Lebo to tak nefunguje. Všetko máte vo svojich rukách najmä teraz, keď si nastavujete svoj ďalší život prinajmenšom do päťdesiatky. Ak ste si mysleli, že bankové účty sú bezodné, zmeňte túto úvahu. Nik netvrdí, že si nemôžete dovoliť čo chcete, ale pristupujte k tomu rozvážnejšie, s odstupom, plánovite. Môžete si koniec koncov dovoliť následne viac, než keď v afekte všetko rozhajdákate. :)

8. Nebazírujte na veciach minulých

Je najvyšší čas prestať sa trápiť tým, že vás kedysi neprijali na školu akú ste chceli. Alebo že sa určite nechcete znovu zmieriť s kamarátom, s ktorým ste sa kedysi pohádali, pretože… Život je krátky na čokoľvek. Všetko zlé z minulosti vám vytvára negatívne pocity v súčasnosti. Ak sa dokážete cez ne preniesť, do ďalších rokov vstúpite s čistým štítom. A najmä nič minulé sa nedá už zmeniť, možno to tak práve malo byť, aby ste dnes mali možnosť s tým niečo urobiť. A vy tú možnosť máte. Len ste ju možno ešte nepostrehli. Tak si ju vytvorte, už vás nebrzdí po tridsiatke nič!

9. Prestaňte sa spoliehať na to, kým ste bývali

Možno ste boli niekým na vysokej škole. Obľúbencov rôznych kruhov a priateľov. Mysleli ste si, že s tým dokážete fungovať naveky. Omyl. Veci sú už dávno iné, vaša vysokoškolská identita nehrá už žiadnu rolu, ani to, že ste vo svojej dvadsaťpäťke uspeli na dvoch rôznych pohovoroch. Je fajn, ak ste to pochopili už oveľa skôr a najmä ste sa za ten čas niekam posunuli, rozbehli svoj život, kariéru či biznis. Ak sa ale práve rozhliadate po svojich možnostiach, neznamená to nutne, že je neskoro, ale šancu, ktorej sa chytíte teraz, využite skutočne dobre!

10. Netrčte na jednom mieste pridlho

Ako dobre poznáte svoje možnosti? A ako dobre ich poznáte, ak ste nevyskúšali ešte niečo iné? Mohlo by to platiť o všetkom v živote a áno, aj o vzťahoch, určite ich v tomto čase máte za sebou už niekoľko. A práve preto viete veci posúdiť, porovnať, zvážiť, lepšie vybrať. Platí to aj o vašom živote, nielen kariére. Možno sa práve chcete presťahovať do iného bytu, odhodlávate sa zmeniť prácu. Netrčte na jednom mieste pridlho. Iba zmena, či už pozitívna alebo negatívna, vám dá tú najlepšiu predstavu o živote. Pozor, neznamená to, že musíte všetko doterajšie zmeniť. Aj pri jednej práci či cieli môžete zotrvať napriek tomu, že nebude trčať na jednom miesto pridlho…

O ďalších chybách už čoskoro. 😉