Tu je niekoľko príkladov, ako to nerobiť.

 1. Zbavte sa domnienky, že vám je už všetko zrejmé

Moderné vzdelanie nám celkom jasne nahovorilo, že učiť sa možno len v škole. A teda, ak ste už niekoľko rokov mimo školy, nič viac sa učiť nepotrebujete. Omyl. Spoznávaniu skutočného sveta práve prichádza na koreň. Aj po tridsiatke príde množstvo, ak nie oveľa viac, situácií, momentov, problém a okolností, ktoré treba riešiť. Vedieť zaujať k nim stanovisko, rozhodnúť sa. Máte dojem, že doteraz ste to v pohode zvládali? Prečo si teda myslíte, že odteraz to bude iné? Naopak, bude to ešte oveľa reálnejšie. Pripraviť sa na to nemožno, ale môžete si sa začať učiť si veriť. Pracovať na svojom sebavedomí, schopnostiach, ktoré ste doteraz obrusovali. Je najvyšší čas, tak sa toho poriadne chopte.

2. Nie každá práca vonia

Tak ju nerobte. Skúste to inde. Skúste niečo iné, dajte si šancu zmeniť to. Je to najrozumnejší prístup, akokoľvek si bude protirečiť s dianím naokolo. Pretože ako si to, pravdepodobne, nastavíte v tridsiatke, tak to, pravdepodobne, budete mať najbližších dvadsať rokov. Znie to pesimisticky? Nie, realisticky. Mnoho ľudí verí vlastnému úsudku, že veď raz to zmením. Po tridsiatke rapídne klesá schopnosť ľudí prispôsobovať sa novým veciam, meniť zaužívané. Chcú spohodlnieť, mať dojem, že už na to majú nárok. Chyba. Ak nie ste spokojní s vašim terajším životom, je najvyšší čas to nejako zmeniť.

3. Lemravenie

O pohodlí to je čoraz viac. Každým rokom to môže byť horšie a horšie. Keď vám bolo dvadsať nemali ste problém vstať o šiestej alebo sa vybrať do spoločnosti večer po deviatej. Nie je to nič neprirodzené. Naopak, prirodzene máme pocit, že sa nám už nechce, že sme to už všetko zažili, boli, videli, zvíťazili. Skutočne? Tak potom prečo máte zlý pocit, keď večer čítate statusy iných, ktorí sú práve niekde von, robia niečo, majú svoju aktivitu. Na nič čo chceme v živote urobiť nemá vek vplyv. V poriadku, možno pár príkladom z mladosti by sa našlo…

4. Sny sa ešte vždy dajú uskutočniť

Po tridsiatke to je buď-alebo… Buď sa rozhodnete si ísť za svojimi snami, alebo to chcete zobrať skratkou. Skratka nefunguje. Ak ste to do tridsiatky nepochopili, naučte sa to teraz. Nefunguje vo vzťahoch, v biznise ani vo vašich predsavzatiach a cieľoch. Pravdou je, že množstvo ľudí sa po tridsiatke mení. Všimnite si to na stretávke zo školy. Je to o tých, ktorí sa rozhodli si ísť za svojím a o tých, ktorí sa na to vykašlali. Prečo? Na to je akýkoľvek argument zlý. Spokojná rodina je tiež dobrý sen ale tiež aj mnoho iných. Chcete to na príklade amerického sna? Colonel Sanders mal šesťdesiat rokov, keď rozbehol Kentucky Fried Chicken a zabralo to. Je to o tom na čo si trúfnete. Majte výzvy. Stále a dokonca!

5. Nevyhýbajte sa priateľom a rodine

Je to jedno s druhým. Možno máte pocit, že je najvyšší čas ísť si vo svojich šľapajach. Tomu verte! To vám nikto neberie, ale prečo na úkor vecí, ktorým ste sa venovali doteraz a ktoré vám tvorili väčšinu života? Rodina je jedna, priateľov stretnete v živote ešte množstvo, ale so žiadnymi nepáľte mosty. Možno sa zamerajte na silnejšia putá s tými, ktorých máte na sociálnych sieťach. Ide totiž aj od jednoduchú matematiku – ak je vám už tridsať, tak pravdepodobne aj vašich kamarátom, meniacim sa životom ich môžete stratiť oveľa rýchlejšie než si myslíte, a to platí aj o rodine či rodičoch, ktorým je už možno päťdesiat či šesťdesiat? Neľutujte nič, nepodceňujte nič, nebráňte sa ničomu. Keď vás niekto pozve na drink, či rodina na obed, JASNÉ, že si nájdete čas a prídete…

O ďalších chybách už čoskoro. 😉