Ruku na srdce, koľkí z nás neuspeli v snahe zmeniť svoj zlý návyk? Koľkí z nás sa potom cítili extrémne mizerne? Máme pre vás tip ako to zmeniť: začnite si upratovať posteľ.

Prečo? Úspešné a dôležité veľké zmeny totiž častokrát vzišli z malých, opakujúcich sa činností.

Niekedy si totiž vytýčime príliš veľký cieľ: chceme schudnúť, tak sa zaprisaháme, že kompletne vynecháme odteraz všetky dezerty. Chceme sa dostať do formy, tak si naplánujeme, že každý večer pri západe slnka budeme behať. Možno si myslíme, že iba takéto intenzívne pocity nás donútia plán zrealizovať. Napriek tomu, zlyháme z rôznych dôvodov. Naše predsavzatie zmizne tak rýchlo ako keby naše prísahy plné emócií boli len mydlovými bublinami. S každou takoutou prehrou znechutenie so sebou samým rastie. Takže nakoniec nás znechutí aj to, že sme zo seba znechutení :-)

Malé, opakujúce sa aktivity sa preto dodržiavajú jednoduchšie. Máme totiž schopnosť a energiu vykonať opakovane iba jednoduché, malé aktivity. A každá forma úspechu zo splneného plánu je v procese zmeny neskutočne dôležitá. Úspechu prináša aj výborný pocit, ktorý čoskoro zaženie akékoľvek spomienky na znechutenie. Tieto pozitívne zmeny sa postupne automaticky rozlejú do všetkých oblastí vášho života, ktoré čakajú na rozvoj a rast.

Rovnakú metódu odporúča aj Charles Duhigg vo svojej knihe Sila zvyku, kde prezentuje dôkazy, že aj jednoduchá činnosť ako každodenné upratanie postele, naštartuje procesy, ktoré časom zmenia všetko.

Takýmto malým návykom, ktorý vedie k pocitu úspechu, môže byť aj každodenné vstávanie o 10  až 20 minút skôr, počas ktorých si môžete napríklad ešte raz prejsť plán dňa a jemne ho upraviť. Alebo si nájsť čas na raňajky, ktoré znižujú stres a zvyšujú sústredenie v práci alebo v škole.

Ľudia zvyčajne potrebujú na zaradenie novej, malej aktivity do svojho života 21 dní pokým sa stane jej vykonávanie automatickým návykom. Zdá sa, že malé akcie, ktoré nevyžadujú veľa času či námahy a zároveň dodávajú pocit úspechu, sú z dlhodobého hľadiska kľúčové pre náš vývoj alebo zmenu.