Pozrite si týchto 10 vecí ktoré by ste mali prestať robiť aby ste ušetrili.

Prestaňte utrácať bez šetrenia

Keď utrácate veľa peňazí za jednu vec, od účtov za kávu až po topánky, dajte si rovnakú sumu ako utratíte na šetriaci účet.

Prestaňte nakupovať bez aplikácií

Je veľa rôznych aplikácii, ktoré vám pomôžu ušetriť pri vašich týždenných nákupoch. Môže to byť len pár eur ale s každým nákupom sa peniaze budú zvyšovať.

Prestaňte si kupovať jedlo do práce

Väčšina ľudí si kupuje obed do práce, aby ušetrili čas, ale keď si pripravíte obed doma môžete ušetriť veľa peňazí. Jedlo v obchodoch je väčšinou oveľa drahšie ako domáce. Za rok môže byť táto suma veľmi vysoká. Ušetrite peniaze každý týždeň tým, že si prinesiete obed do práce so sebou.

Prestaňte chodiť denne do kaviarne na kávu

Veľa ľudí si nedokáže predstaviť deň bez kofeínu. Stačí keď si ju budete robiť sami. Nemusí sa to zdať veľa, ale za celý rok sa táto suma navýši. Dajte si kávu než vyjdete z domu, alebo si ju zoberte so sebou do termosky a ušetríte.

Prestaňte impulzívne utrácať váš plat

Aj keď sa to možno zdá náročné, väčšina ľudí dokáže dať pár eur bokom, od 3 do 30, na konci roka mám to môže pomôcť vyrovnať účty a dlhy. Nechávajte si úspory na viditeľnom mieste vo vašom dome, aby vám to pripomenulo pridať ďalšie peniaze každý mesiac.

Prestaňte používať bankomatovú kartu

Vyberte si každý týždeň presne toľko, koľko budete potrebovať a už vašu kartu viac nepoužívajte. Pomôže vám to sa vyhnúť tomu, aby ste utrácali za zbytočnosti a luxus.

Prestaňte utrácať príliš častým chodením von

Je to veľmi dobré na socializovanie sa, ale pravdou je, že jedlo, alkohol, prepitné sú často veľmi drahé. Skúste jeden deň v mesiaci ostať doma a ušetriť peniaze. Zavolajte k sebe priateľov na film a ani si neuvedomíte, že váš bankový účet „oddychuje“.

Prestaňte utrácať peniaze bez záznamov

Píšte si koľko utratíte každý deň a za čo. Je to dobrý spôsob ako zistiť koľko presne utratíte za týždeň a či utrácate peniaze, ktoré by ste nemuseli. Pokiaľ jazdíte pravidelne autobusom, zvážte, či by pre vás nebolo vhodnejšie si vybaviť predplatný cestovný lístok. Opýtajte sa samého seba: kúpil som si tento týždeň niečo, čo boli len vyhodené peniaze?

Prestaňte si kupovať večere

Jedlo môže byť lacné, keď ho jete doma, reštaurácie vám môžu rozpočet za jedlo zväčšiť až trojnásobne. Naplánujte si jedlá dopredu a nakúpte si ingrediencie na začiatku týždňa aby ste si nemuseli jedlo objednávať.

Prestaňte odhadovať a začnite kalkulovať

Ľudia väčšinou zápasia so šetrením, keď nevedia prečo vlastne šetria. Chcete si kúpiť dom, auto alebo zaplatiť dlhy? Sústreďte sa na svoje ciele a čoho chcete dosiahnuť. Keď viete na čo šetríte, zistite si koľko presne potrebujete ušetriť a ako dlho vám to bude trvať. Veľa šťastia!