Prečítajte si niekoľko tipov a rád podľa psychologičky Pauly Davisovej-Laackovej.

1. Nebuďte nezištný darca

Je naozaj možné, aby ste dávali príliš veľa? Odpoveď je áno. Vo svojej knihe Give and Take, Adam Grant popisuje rozdiely medzi darcami, obdarovanými a tzv. matcher-mi (tí, ktorí dávajú iba na oplátku). Grant objavil niekoľko rôznych typov darcov, z ktorých niektorí sú „nezištní“ a ďalší „inakvejší“ darcovia. Nezištní darcovia venujú svoj čas a energiu bez ohľadu na svoje vlastné pohodlie. Ale nesebecké darcovstvo, ktoré nie je opätované môže viesť až k vyhoreniu. Trik je v tom, snažiť sa biť „inakvejší“ darca, ktorý nachádza rovnováhu medzi dávaním a vlastnými záujmami.

2. Zbavte sa prehnaných reakcií

O všímavosti (mindfulness) si myslím, že je iba časťou cesty k zväčšeniu priestoru medzi udalosťou vyvolávajúcou stres a vašou reakciou naň. Ak ste sa cítili menej sústredení viac rozptýlení, alebo reagujete unáhlene na stresory, skúste techniku dýchania 4-7-8: Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu a vystrite chrbát. Nadýchnite sa na 4, zadržte dych na 7, potom vydýchnite počítajúc do 8. Skutočne to pomáha.

3. Prestaňte sa chváliť tým, ako ste zaneprázdnení

Keď sa ma niekto spýta, čo nové, mám nutkanie odpovedať „som zaneprázdnený“. Slovo zaneprázdnený, „busy“ nič nehovorí o skutočnom výkone. Paula Davis-Laack skúma spojenie medzi našou kultúry „šialenej zaneprázdnenosti“ a syndrómom vyhorenia vo svojej e-knihe, „Addicted on Busy: Your Blueprint for Burnout Prevention“ (Závislí na zaneprázdnenosti: Váš plán pre prevenciu vyhorenia). Byť zaneprázdnený nie je zlé, ale musí byť účelné a úmyselné. Príliš veľa ľudí si zaplní život nepodstatnými úlohami tak, aby sa cítili dôležití a zodpovední.

4. Ukončite nekvalitné vzťahy

Nekvalitné vzťahy sú poznačené nedostatkom dôvery. Podľa Gretchen Pisano, dôvera sa skladá zo štyroch elementov: (1) spoločné východisko (máme podobné hodnoty a ciele); (2) predvídateľnosť (môžem predpovedať vaše správanie); (3) pozornosť (budete brať moje potreby do úvahy predtým, než začnete konať) a (4) predbežné varovanie (poviete mi, ak budete konať spôsobom, ktorý nie je v mojom záujme). Podľa výskumníčky Jane Dutton, kvalitné vzťahy ponúkajú štyri veci: rešpekt, slobodu v rozhodovaní a konaní, dôveru a hry.

5. Prestaňte sa hrať na niekoho iného

Autenticita je pre mnoho ľudí ťažká, pretože nás robí zraniteľnými. Bavilo by vás neustále hrať nové a nové pózy na svoje okolie? Buďte sami sebou.

6. Nekonajte bez jasného zámeru

Slovo roka 2015 je „zámer“. Konať sa zámerom znamená, že si ste vedomí rozhodnutí, ktoré robíte, a že často, skutočne často, poviete „nie“ Uvedomujem si, že hovoriť „nie“ je ťažké, ale rovnako tak je ťažký beh do terénu, ktorý nepoznáte, nepáči sa vám a nezáleží vám na ňom.

7. Okrešte váš e-čas

E-čas je množstvo času, ktorý strávite so svojimi elektronickými zariadeniami. Jeden z mojich priateľov na Facebooku si dal záväzok, že toho roku zredukuje čas strávený na Facebooku o 50 %. To je hodné nasledovania, čo myslíte? Veď, koľko vzťahov, zaujímavých rozhovorov a obchodných príležitosti ste vynechali, pretože ste bol prilepení k obrazovke?

8. Obmedzte fyzický neporiadok

Porozhadzované papiere na stole, na dlážke a ďalší neporiadok vás vyrušuje a rozptyľuje. Podobne v domácnosti. Zredukujte garderóbu a obuv, obnosené oblečenie darujte na charitu, vyhádže nepotrebné papiere a vytvorte si jednoduchý a trvalý organizačný systém.

9. Obmedzte duševný neporiadok

Existuje celý rad rôznych vnútorných nastavení (mindset) a správ, ktoré zdieľame sami so sebou na dennej báze. Ktoré vám ale pomáhajú tlačiť k úspechu, a ktoré prepínajú vašu odolnosť? Napríklad, ak si poviete: „Ja nie som dosť dobrý,“ keď sa objaví výzva, aký dopad má tento „mindset“ na váš život? A aký by bol výsledok, ak ste si mysleli niečo iné? Pozitívne?

10. Vyvarujte sa vyhoreniu

Tzv. burnout, vyhorenie je všadeprítomné a žiadna profesia nie je voči nemu imúnna. Vyhorenie je ochorenie, chronický nezáujem, apatia, ktoré má dopad na kvalitu života. Tvoria ho tri hlavné aspekty: vyčerpanie, cynizmus a neefektívnosť. Ak vám to znie povedome, existujú nástroje a stratégie, ktoré vám pomôžu.

11. Odstráňte neefektívnosť

Nebyť efektívny alebo necítiť sa efektívny znamená, že nemôžete dosahovať výsledky, ktoré chcete. Je to jeden z troch rozmerov vyhorenia. Cieľom je vytvoriť jeho náprotivok seba-efektivitu. Výskum poukazuje na tri spôsoby, ako môžete vytvoriť viac seba-efektivity (Bandura, 1997): (1) ovládnite zážitky, ktoré vyžadujú, aby ste začať sledovať svoje úspechy, bez ohľadu na to, ako sú veľké; (2) získajte pár ľudí, ktorí vám budú fandiť a podporovať vás; a (3) pozorujte iných ľudí, ako prekonávajú výzvy na dosiahnutie úspechu, a to najmä v prípade, že daná osoba dosiahla cieľ, ktorý tiež chcete dosiahnuť.

12. Zabudnite na zlyhania, ľútosť a chyby

Myslieť na minulé neúspechy, omyly, to je ak nosiť na chrbte 50 kilový batoh. Spomaľuje vás to a bráni vám to dostať sa tam, kam chcete. Poučte sa a pozerajte sa vpred, nie do spätného zrkadla.

13. Neberte príliš vážne to, čo od vás očakávajú druhí

Napĺňať očakávania druhých a sledovať ich reakcie je lákavé. Najmä ide o blízkych priateľov a rodinu. Ale sú tieto očakávania v súlade s vašimi očakávaniami? Čo očakávate od seba? Jednou zo stratégií je technika „byť v aréne“. Ak dávate radu alebo udeľujete kritiku, predstavte si seba v aréne, kde riskujete a dostávate tvrdé rany alebo knokaut. Neexistuje žiadna činnosť, úsilie, ktoré by sa zaobišlo bez chýb alebo nedostatkov.

14. Poľavte s predstáv o dokonalosti

Urobte si tento rok „dosť dobrý“, ale nie v zmysle zníženia životného štandardu, ale voľbou reálnych cieľov. Myslite na to, že perfekcionisti sú náchylnejší k syndrómu vyhorenia (Aydemir a Icelli, 2013), a pokiaľ ide o rozhodovanie, zažívajú veľa ľútosti a úzkosti nad premárnenými príležitosťami a často spadajú do nezdravého sociálneho porovnávania (Schwartz, 2004).

15. Zbavte sa nezdravých návykov

Prestať fajčiť, menej piť, jesť menej nezdravých jedál…. Zmena nie je nikdy ľahká, ale výsledky stoja za to.