Keď som mala osem rokov, moja mama mi prvýkrát rozprávala o svojej svadbe a čo znamená manželstvo. Vtedy som o tom mala jasnú predstavu – zaľúbiť sa, vydať sa, mať deti. Ako som však dospievala a naberala prvé skúsenosti, pochopila som, že to predsa len nebude také jednoduché. Po niekoľkých nevydarených vzťahoch vám nezostáva nič iné len si pomyslieť, že všetci muži sú rovnakí, a že si nikdy nikoho normálneho nenájdete. Tým si prešla hádam každá žena.

Aj ja som si tým všetkým musela prejsť, aby som nakoniec zistila, kde robím chybu. Ten najdôležitejší vzťah som roky zanedbávala. Preto sa mi nedarilo mať plnohodnotný vzťah s niekým iným. Zanedbávala som vzťah, ktorý som mala sama so sebou.

Musela som precestovať stovky kilometrov, odpútať sa tak od doterajšieho stereotypu a pozrieť sa na moje konanie z novej perspektívy. Uvedomila som si, že som nikdy nedávala seba na prvé miesto. Očakávala som, že životné šťastie príde spolu s partnerom.

Položte si otázku, koľko vecí ste odpustili partnerovi, ktorého ste ľúbili alebo ľúbite. A položte si otázku, koľko vecí ste kedy odpustili sami sebe. Ako kriticky sa na seba častokrát pozeráme, ako málo sa dokážeme mať radi.

Vydať sa sám za seba znamená, že vstúpite do plnohodnotného vzťahu sami so sebou a spečatíte to imaginárnym prsteňom s prísľubom, že svoje city k sebe nikdy nezmeníte.

Zakaždým, keď si budete nahovárať, že šťastní budete len vtedy, ak budete mať lepšiu prácu, partnera, vlastný byt, novú kabelku či nižšiu váhu majte na pamäti, že ste už vkročili do plnohodnotného vzťahu sami so sebou. Tam si musíte odpúšťať svoje chyby a omyly, a myslieť na to, že každý deň je príležitosť na nájdenie šťastia a vnútornej rovnováhy. Bez ohladu na vonkajšie okolnosti. Manželstvo samého so sebou prináša neskutočnú slobodu. Až vtedy, keď si dáte záväzok, že budete udržiavať zdravú sebalásku, môžete nadviazať plnohodnotný vzťah s iným človekom.