„Ľutujem len to, čo som nespravil.“ Hovorí jeden známy. Má pravdu. Väčšinou ľutujeme hlavne to, čo sme chceli a mohli urobiť. A neurobili. Zvláštne, že nad tým čo sme mohli realizovať začíname uvažovať v momente, keď už objektívne nemôžeme. Aké sú veci, ktoré ľudia najčastejšie ľutujú pred smrťou? Siahnime po knihe s podobným názvom. Na základe blogových príspevkov a dopytov od priaznivcov ju napísala austrálska zdravotníčka Bronnie Ware, ktorá pracovala v oblasti paliatívnej opatery. Starala sa o zomierajúcich. Päť vecí, ktoré počúvala najčastejšie sú: „Škoda, že som nemal odvahu žiť svoj vlastný život a nie život, ktorý od mňa očakávali ostatní“, „Nemal som pracovať tak veľa“, „Škoda, že som nemal odvahu vyjadriť svoje pocity“, „Škoda, že som nezostal v kontakte s mojimi priateľmi“, „Škoda, že som si nedovolil byť šťastnejší“. Inými slovami, nalinkovaný, technický, pracovný život víťazí nad slobodou, šťastím, pocitmi, emóciami a rodinou. Smutné. Ďalšie podobné zoznamy sa s piatimi bodmi zhodujú a rozvíjajú ich. Niekoho mrzí, že sa nenaučil jazyky, iného, že málo cestoval, bál sa nezmyslov, žil vo vzťahu, ktorý ho nenapĺňal, necvičil, ďalšieho, že sa v škole flákal a pracoval v zlej práci a že nedokončili to, čo začali.

Napíšte si zoznam vecí, ktoré chcete urobiť ešte predtým, než zomriete. Napíšte si svoj Bucket List. Určite poznáte knihy typu „1001 kníh, ktoré musíte prečítať skôr, než zomriete“ a podobne. Sú solídnym mementom toho, že doteraz ste stihli prečítať (vidieť, vypočuť) sotva zlomok a aj z toho mála ste niečo skutočne mali. Mnohé knihy ste totiž čítali ešte ako detváky v rámci povinnej literatúry a dávnom vám vypadlo z hlavy o čom bolo „Kto chytá v žite“ alebo „Hlava XXII“.

Možno ste videli film „Kým si po nás príde“ (v origináli sa volá The Bucket List). Bezchybný herecký koncert Jacka Nicholsona a Morgana Freemana rozpráva príbeh o dvoch chlapíkoch, ktorým zostáva sotva rok života a ktorí si napíšu zoznam svojich nesplnených snov. (Podobný zoznam želaní si písali dvaja kamaráti na road tripe Klopanie na nebeskú bránu). Nicholson a Freeman spoločne vyrazia do sveta si svoje sny splniť. Paradoxne opäť až im „zubatá“ vystaví končený účet, sú schopní  ísť si za svojimi snami. Za tým, čo už dávno chceli. Nie je to zarážajúce? Popri tom obaja protagonisti pochopia – a oči sa otvoria i vám – že človek za svoj život napácha množstvo krívd, ktoré v zhone za niečím nikdy nenapraví. Kedy ste sa naposledy zamysleli na tým, či sa po obzretí do minulosti nemusíte za niečo hanbiť? Ak cítite, že je niečo dôležité, urobte to. Urobte si vlastný zoznam. Hneď teraz: http://bucketlist.org/