Aj ja som prepadol fenoménu maľovánok pre dospelých a jednu som si zaobstaral. Skúšali sme ich vyfarbovať spolu so synom. Po piatich minútach ma však začala bolieť ruka z nezvyčajného pohybu. Áno, odnaučil som sa písať a svaly v ruke zabudli, že kedysi vedeli aj písať a kresliť. Z tohto titulu je problematické mať aj podpisový vzor, keďže ani dva podpisy po sebe „nedám“ rovnaké. Práca s nesprávnou myšou alebo dlhodobá práca s myšou všeobecne môže vyústiť až syndrómom karpálneho tunela. Dôležitý je teda výber kvalitnej myši, správne držanie ruky (nie vykrútená ako pri klasickej myši) a pravidelné vytrasenie stuhnutej ruky. A samozrejme pestré cvičenie, napríklad stláčaní gumového siliča alebo aj pri kreslení.

Ak vám nesadli maľovánky a predsa len chcete začať kresliť, odporúčam začať napríklad s mentálnymi mapami. Hoci existujú desktopové aj mobilné aplikácie, skúste to po starom. Fyzicky. Analógovo. Pekne krásne na papier fixovkami alebo ceruzkami. Jednak je to fajn maľovanka a jednak vám pomôžu pri rozhodovaní a ujasniť si rôzne atribúty projektov.

Výborný tip, ako rozvíjať schopnosti pri kreslení je sketchnoting alebo vizuálne myslenie v podaní Dana Roama a jeho Nápadoch na obrúsku.

Chápem, že kilogram ceruziek znie staromódne, „old schol“. Ak ste technický nadšenec, skúste tablet so stylusom. Myslím si, že fenomenálny Steve Jobs by dnes prehodnotil svoj názor naň. Uvidíme, či Apple Pencil bude ďalšia veľká vec. Napokon aplikácia Colorfy figuruje medzi top apkami roku 2015 a pomocou stylusu sa vyfarbuje lepšie.