V súčasnosti nie je ničím výnimočným, že mladí ľudia často striedajú zamestnanie. V priebehu jedného či dvoch rokov opúšťajú stabilnú pracovnú pozíciu a hľadajú nového zamestnávateľa. Určiť príčinu býva často veľmi ťažké. Je problém v odmeňovaní, benefitoch alebo v motivácii? Akým spôsobom by mal zamestnávateľ svojich zamestnancov motivovať na prácu?

„Zamestnanecké výhody sú pre modernú spoločnosť neoddeliteľnou súčasťou odmeňovania. V súťaži o pracovnú silu sú často jazýčkom na váhach pri rozhodovaní samotných súčasných či budúcich zamestnancov,” hovorí obchodný riaditeľ spoločnosti Vaša Slovensko Peter Ovari. Rôzne firmy majú vlastné prístupy k odmeňovaniu. S niektorými ste sa stretli aj sami, čo je na nich ale najdôležitejšie?

Spýtali sme sa zástupcov niekoľkých spoločností, ako svojich zamestnancov motivujú oni:

ing-adrian-doboly_natures

Ing. Adrián Doboly – manažér pre marketing a predaj z biotechnologickej spoločnosti Natures

Poskytujeme flexibilný pracovný čas s možnosťou práce z domu, služobné auto aj na víkendy, gastrolístky v nadštandardnej hodnote, prázdninový aj vianočný bonus. Po zhodnotení finančného roka a podľa výsledkov firmy poskytujeme výkonnostné bonusy. Zamestnancov podporujeme vo vzdelávaní preplácaním účasti na konferenciách a workshopoch, ako aj v prípade akademickej činnosti (PhD.).

 

dana_storova_dasDana Štorová – vedúca pobočky poisťovne ochrany práv D.A.S.

Vychádzajúc z našich 20-ročných skúseností zastávame názor, že zamestnanec a zamestnávateľ musia presne vedieť, čo majú robiť a ako to majú robiť. Na to sú potrebné jasné interné smernice. Máme flexibilný pracovný čas, 5 dní dovolenky navyše, pracujeme v modernom prostredí a najmä od zamestnancov nežiadame, aby pre nás pracovali 9 alebo 12 hodín denne. Akceptujeme, že majú nárok na svoj súkromný život.

 

radoslav-caklos_obchodny-riaditel_assa-abloy-door-slovakiaRadoslav Čakloš – obchodný riaditeľ, ASSA ABLOY Door Slovakia

Celková spokojnosť zamestnancov v spoločnosti Sherlock je pre nás kľúčová a uvedomujeme si, že vedie k prosperite. Motiváciu podporujeme prostredníctvom benefitov ako firemné teambuildingy, darčeky, home office, flexibilný pracovný čas, služobné auto aj na víkendy a voľno pri špeciálnych príležitostiach.

 

Marianna Braun – zástupkyňa spoločnosti SCANquilt

Najdôležitejším nástrojom na udržanie zamestnancov je už tradične zaujímavé finančné ohodnotenie. Kľúčoví zamestnanci dostávajú napríklad podiel zo zisku. Z pohľadu zamestnanca je však nemenej dôležité aj dobré meno firmy a príjemné pracovné prostredie. Správnosť nášho prístupu nám potvrdzuje dlhodobo nízka fluktuácia v našej spoločnosti. Všetci zamestnanci dostávajú variabilnú prémiu na základe výkonnosti svojho oddelenia, ktorú vedia priamo ovplyvňovať. Ďalšie benefity sú flexibilný pracovný čas, čiastočný home office, špeciálne príspevky dvakrát za rok (v júni a v decembri), príspevok do tretieho dôchodkového piliera a možnosť vzdelávania.

 

peter_ovari_vasa_slovensko

Peter Ovari – obchodný riaditeľ spoločnosti Vaša Slovensko

Aktuálny zoznam zamestnaneckých výhod reaguje na zamestnancami prezentované preferencie z realizovaných prieskumov názorov. Stravné lístky boli v našej spoločnosti vždy bez príspevku zamestnanca (plne hradené zamestnávateľom). Táto výhoda urobí rozdiel mesačného príjmu v prospech zamestnanca približne 100 €. Poskytujeme doplnkové starobné sporenie a príspevok na stravovanie po odchode do dôchodku. Náš benefit Extra dovolenka slúži na oddych nad zákonom stanovený limit po vyčerpaní štandardnej dovolenky. Takzvané firemné zdravotné voľno umožňuje zotaviť sa bez potreby návštevy lekára a je platené ako prítomnosť v práci. K ďalším benefitom patrí príspevok na jazykové vzdelávanie, podporu rozvoja spôsobilostí potrebných na výkon práce.

Podľa portálu Profesia sú vzdelávanie, mobil na súkromné účely, zdravotné poistenie, flexibilná pracovná doba dlhodobo najpreferovanejšími pracovnými benefity na Slovensku.