Vaše odstupné, ak ste mali to šťastie a nejaké dostali, plus peniaze z poistky pre prípad straty zamestnania, vám umožnia, že nemusíte siahnuť na úspory, ale tieto zdroje nebudú trvať večne.

Na tvrdom pracovnom trhu sa môžu ocitnúť aj mimoriadne talentovaní bez práce niekoľko mesiacov. Aj keď je ťažké byť optimistom, že sa situácia čoskoro zmení, je nutné udržať si pozitívny prístup. Od vašej psychickej pohody závisí aj aký dojem urobíte na potenciálneho zamestnávateľa

Portál About.com zverejnil niektoré veci, ktoré vám pomôžu udržať hlavu hore počas tohto zúfalého obdobia.

Berte hľadanie práce ako zamestnanie. To znamená, žeby ste sa mali tejto činnosti venovať každý deň približne osem hodín. Vstávajte ráno v tom čase kedy ste vstávali, keď ste boli zamestnaní a neskončite skôr ako ste sa vracali domov z práce. Byť aktívny môže prispieť k vášmu pozitívnemu postoju.

Nezabudnite si robiť prestávky. Ak máte stráviť úctyhodný počet hodín hľadím zamestnania, musíte si robiť každý deň aj prestávky na obed, ale napríklad aj večer robiť pár hodín niečo, čo vás baví. Čítajte, cvičte, alebo sa venujte svojim záľubám. Počas tejto doby neštudujte inzeráty voľných pracovných ponúk, neprepisujte si profesijný životopis, alebo nenacvičujte si odpovede pri pracovných pohovoroch. Naplánujte si stretnutia, obed, večeru, alebo len kávu s priateľmi alebo známymi.

Urobte si čas na veci, na ktoré ste predtým nemali čas. Jedna dobrá vec na nezamestnanosti je trochu flexibilný časový rozvrh. Ten vám dáva možnosť cez deň robiť občas tie veci, na ktoré ste nemali čas, keď ste mali prácu s pevnou pracovnou dobou (a nebudete ich môcť robiť, keď sa opäť zamestnáte). Takže ak budete chcieť ísť cez týždeň so svojimi deťmi na školský výlet, pokojne choďte. Choďte na obed so starým priateľom, ktorý vás môže povzbudiť. Takto stratený čas, ktorý ste mohli venovať hľadaniu zamestnania môžete dohnať večer.

Robte domáce práce, na ktoré ste nemali čas, keď ste boli zamestnaní. Z práce ste chodili každý deň vyčerpaní a posledná vec, ktorú ste chceli robiť, bolo upratovať skrine, alebo vymaľovať pracovňu. Pretože si budete s najväčšou pravdepodobnosťou hľadať prácu z domu, nebudete musieť každý deň riešiť dochádzanie. Z toho dôvodu sa váš deň skončí trochu skôr a nemusíte byť zďaleka tak unavení, ako keď ste trávili čas cestou autom v mestských zápchach, alebo v preplnených autobusoch a vlakoch. Zostane vám trocha prebytočnej energie, ktorej by ste sa mohli zbaviť skôr ako si pôjdete večer ľahnúť. Práve tieto domáce práce, ktoré dlho odkladáte vám môžu pomôcť k pocitu, že ste dosiahli niečo konkrétne.

Zvyšujte si kvalifikáciu. Skutočnosť, že sa naučíte niečo nové vám môže zvýšiť aj sebadôveru, okrem toho, že budete na trhu viac žiadaní. Pretože toto je obdobie, kedy nebudete mať veľa peňazí navyše, v rámci ďalšieho vzdelávania si nájdite nejaké bezplatné online kurzy, alebo využite dostupné lacnejšie kurzy, ktoré ponúkajú rôzne vzdelávacie agentúry. Na Slovensku môžu evidovaným uchádzačom o zamestnanie, ak o to písomne požiadajú, preplatiť rekvalifikačné kurzy aj Úrady práce.