Teraz sa musíte už len rozhodnúť, ktorý nástroj je v danej situácii vhodný:

Stanoviť si reálne ciele

Poznáte vaše ciele? Nielen cieľ vašej najbližšej dovolenky, ale aj ten v oblasti športu, v práci, zdraví a vašej rodiny? Kto nemá žiadne ciele, nemôže zažiť ten pocit keď ich dosiahne a prežiť tak vzácne úspechy. Opätovne sa to prejavuje na sebavedomí a na vlastnom množstve energie.

Posilniť to silné

Čím viac ste schopní prispieť svojou šikovnosťou, o to viac ste motivovaní, keď ide o vaše úlohy. Cítite sa nedostatočne vyťažení, vaša motivácia klesá, rovnako máte pocit preťaženosti. Ruku na srdce: Viete v čom spočíva vaša sila? Veríte si a dôverujete? Vrchol dosiahne ten, kto má neobmedzený prístup k svojmu potenciálu a využíva svoje zdroje k dosiahnutiu cieľa. Čím lepšie poznáte sám seba a svoje silné stránky, ste dostatočne sebavedomí, tým menej sa dostávate pod tlak.

Dôverovať

Každý človek prekoná sám seba, keď ho ocenia. To najlepšie dosiahne šéf potom, čo si vysoko váži svoj tím, ocení výkon, povzbudí a podporí. Mal by preto svojim kolegom dať najavo, že dôveruje ich schopnostiam a stavia na ich zodpovednom konaní. Tým posilňuje pocit sebavedomia svojho tímu a motivuje ho k ďalšej angažovanosti. Kto však len kritizuje, viac stresuje. Neustále ponižovanie znižuje sebavedomie a motiváciu.

Žarty ako faktor úspechu

Radosť a nadšenie sú prostriedky, ktoré poháňajú motor motivácie – tak ako polená, ktoré udržujú oheň. Ak sme zanietení, naučíme sa nové veci ľahšie, sme skôr pripravení na výzvy. Bez vtipkovania o úlohách nikto neprinesie maximálny výkon. Kto chce vytvoriť nadšenie, musí ako vedúca osobnosť sám preukázať vášeň. Mnoho šéfov podceňuje ako veľmi ich postoj ovplyvňuje výkonnosť svojich zamestnancov. Mentálna a emocionálna sila tímu stojí okrem iného aj na radosti z práce, spoločných úspechoch a zábavy zúčastnených. Štúdie ukazujú, že šťastní ľudia fungujú lepšie. Je dokázaná súvislosť medzi šťastnými zamestnancami a lepšími hospodárskymi výsledkami. Šéfovia, ktorí si myslia, že neplatia svojim zamestnancom za zábavu v práci, si ešte neuvedomili výhody, ktoré to prináša.

Ak chcete ovplyvniť svoju motiváciu

  • Rozmyslite si: Ktorých päť stimulov je najdôležitejších k dosiahnutiu vášho „Cieľa X“? (Napríklad: skvelý pocit po každom behu, zaoberanie sa svojou výživou, pozitívny vplyv tréningu na vaše spanie)
  • Aké výhody sa vytvoria pre vás, keď sa vzchopíte? (Napríklad: Ak napíšem referát dnes večer – neskôr budem mať čas na krimi seriál, môžem ráno spať o pol hodiny dlhšie, spím s čistým svedomím, posuniem sa o jeden krok ďalej s mojou prácou, som počas najbližších niekoľko týždňov oslobodená od písania referátu, atď.)
  • Ujasnite si, čo je skutočne potrebné urobiť.
  • Motivujte sa vizualizáciou.
  • Odmeňte sa za dokončené a splnené úlohy.
  • Vytvorte si konkrétne opatrenia alebo obchodné plány.
  • Objasnite si pozitívne stránky vašej práce / vašich cieľov:
  • Čo to robí pre vás atraktívne, zaujímavé, dôležité, zmysluplné?
  • Ako ste sa motivovali znovu a znovu v minulosti?
  • Aký je to pocit, keď ste dosiahli cieľ?
  • Aké zdroje energie máte k dispozícii