Bezkontaktná čipová karta je praktickou elektronickou verziou papierových stravovacích lístkov. Rovnako ako ony slúži výlučne na splnenie povinnosti zabezpečenia stravovania. Namiesto množstva lístkov sa teda manipuluje len s jednou kartou. Stravné je predplatené priamo v nej, čím sa platenie za jedlo zjednodušuje a najmä urýchľuje. Navyše šetrí životné prostredie. Svojou plastovou podobou je oproti papierovým peniazom odolnejšia voči poškodeniu vodou alebo mechanickému poškodeniu.

Karty je možné registrovať na meno držiteľa alebo firmy, prípadne môžu byť anonymné. Platnosť je väčšinou 4 roky a dajú sa objednať jednorazovo prostredníctvom online portálu. Kredit zamestnávateľ nabíja rovnakým online spôsobom priamo na účty jednotlivých zamestnancov. Každý držiteľ zároveň disponuje vlastným účtom ku karte, kde má dokonalý prehľad o pohyboch na ňom. V prípade nedostupnosti platobných terminálov je možné platiť cez špeciálne smartny a tablety so zabezpečenou funkcionalitou POS a pod. U jednotlivých poskytovateľov môžu byť variácie týchto možností rozdielne, no všetky sú zárukou rýchlejšieho a pohodlnejšieho spôsobu platby.

shutterstock_278798021-kopia

Registrácia na portáli VAŠA Slovensko je možná už dnes. Využíva ju množstvo klientov pri online objednávkach lístkov, pričom klientska zóna ponúka praktické informácie, ako napríklad prehľad objednávok, možnosť zmeny údajov a množstvo ďalších nastavení. V snahe skvalitnenia služieb a zjednodušenia online objednávok prechádza webový portál komplexnou zmenou. Klientom bude umožňovať aj jednoduchú a rýchlu objednávku kariet a ich dobíjanie. Zároveň poskytne dokonalý prehľad pre klienta aj užívateľa, napríklad možnosť pripravovať reporty, nastaviť žiadané notifikácie, získať prehľad transakcií a kedykoľvek zistiť aktuálny zostatok na karte,” informuje Peter Ovari, obchodný riaditeľ spoločnosti VAŠA Slovensko.

peter_ovari_vasa_slovensko

Každá karta by mala byť chránená PIN kódom a v prípade straty je teda možné ju zablokovať. Ďalšou výhodou je fakt, že sa platí vždy presne toľko, koľko stojí obed. Okrem toho, vo väčšine prípadov je možné nastaviť si maximálnu hodnotu transakcie za deň. Karta zároveň prinesie zjednodušenie práce zamestnancom jednotlivých prevádzok. Platby stravovacou kartou odbúrajú personálu čas strávený triedením a spočítavaním lístkov. Jej praktický prínos je teda pre zariadenia, ktoré doteraz prijímali stravné lístky, jednoznačný. Záleží už len od kvality aplikácie vyvinutej na platby stravovacími kartami, aké jednoduché, rýchle a bezpečné bude jej používanie,” hovorí Pavel Uhrinčať, riaditeľ personálno-poradenskej spoločnosti HR man.

V budúcnosti by karty mohli priniesť užívateľom aj reálne výhody v podobe zliav, špeciálnych akcií či vernostných programov s jednotlivými prevádzkami,” dodáva na záver Peter Ovari.