K modelovej situácii pridajme ešte dve kritériá: projekt je z kategórie takých, ktoré musíte spraviť (hoci sa vám ani len trocha nechce) a nemôžete odovzdanie odkladať do nekonečna. Čo v takejto prekérnej situácii?
Ponúkame niekoľko tipov:

Rozmeňte si nudný projekt na malé kúsky. Na čiastkové úlohy. Zistite, či sú všetky úlohy nevyhnutné pre odovzdanie projektu, či môžete aspoň niektoré z nich delegovať, outsourcovať, vynechať alebo aspoň načas odložiť.
Occamova britva. Univerzálny princíp ekonómie myslenia, ktorého autorstvo sa pripisuje Villiamovi Occamovi v podstate tvrdí, že ak existuje viacero riešení alebo vysvetlení, je lepšie uprednostniť tie najmenej zložité. Nevymýšľajte zbytočne koleso, použite jestvujúce. Milý príklad pochádza z hry Jááánošík (Radošínskej naivné divadlo): UHORČÍK. Ďuri, minca – aké i? JÁNOŠÍK. Napíš groš.

Urobte prvý krok. Najprv zjedzte žabu, ako radí Brian Tracy. Nedávno som dostal zadanie od klienta, ktoré bolo časovo aj organizačne náročné a netušil som kde vôbec začať. V mysli som si projekt rozdelil na jednotlivé kroky a začal som premýšľať nad prvou úlohou. Prišiel na jej riešenie, zrealizoval som ho a odrazu sa zdali aj ďalšie kroky oveľa ľahšie a logicky nadväzujúce na prvý krok.

Sústreďte sa na priority. Na ciele. Maxwell Maltz vo svojej knihe Psychokybernetika hovorí, že nesprávne zameraná aktivita je pokusom trafiť sa do jedného terča (pôvodný cieľ) tým, že sa snažíme trafiť do akéhokoľvek terča. Jeden problém však nevyriešime tým, že vytvoríme iný. Prioritou nech je pre vás je dokončenie, odovzdanie nudného projektu.

Dajte si pauzu. Thomas Alva Edison tiež nemal každý deň sviatok. Keď sa mu nedarilo, natiahol sa vraj priamo vo svojej dielni a podriemkaval. V polospánku ho často napadlo niečo, čo mu pomohlo posunúť projekt vpred. Doprajte si prestávku, nerozmýšľajte nad projektom alebo aspoň nie priamo nad úlohami, ktoré vedú k jeho dokončeniu. Možno vás napadne niečo v sprche, vo vani alebo na bicykli.

Nájdite iné riešenia. Spomínaný Edison vraj tvrdil, že vynašiel nielen ako funguje žiarovka, ale aj 1000 spôsobov ako spoľahlivo nefunguje. Mnohé skratky a elegantné triky vznikli práve z nudy alebo doslova z lenivosti. Lenivý človek sa snaží vymýšľať niečo, čo by mu prácu uľahčilo alebo aby sa projektu čo najrýchlejšie zbavil. Spomeňte si na Toma Sawyera, ktorý z nepríjemnej úlohy (maľovanie plota) urobil exkluzívnu zábavu pre svojich kamarátov. Tváril sa, že ho práca baví, že je lákavejšia ako hry s priateľmi a tí sa teda podujali maľovať s ním. Projekt tak dokončil rýchlejšie a s menšou námahou.