Nižšie je uvedených jedenásť trikov pre lepšie pochopenie reči tela a tým aj dokonalejšiu komunikáciu v osobnom a pracovnom živote:

1. Používajte rovnaké pohyby

Znamená to, že budete zľahka opakovať gestá osoby s ktorou hovoríte. Nemôžete ale krikľavo kopírovať každý drobný pohyb, ktorý urobí. Napodobňovaním pohybov si vytvárate s danou osobou určitý vzťah. Či už si prekrížite ruky v prípade, ak ich má aj ona prekrížené, alebo udržiavate výrazný očný kontakt, ak sa na vás pozerá. Bude sa cítiť podobne ako vy a preto sa bude cítiť na vás aj viac viazaná. V tomto zmysle je to naozaj účinné. Túto techniku je možné použiť kdekoľvek, ale je užitočná najmä na schôdzke, obchodnom rokovaní a pri stretnutí s niekým novým.

2. Nerobte zbytočné úpravy zovňajšku

Nervózni muži ak kráčajú pred veľkým davom, alebo na javisko, aby predniesli svoj prejav, prípadne ku krásnej žene, často prekrížia ruku pred telom v snahe upraviť si manžetový gombík alebo hodinky na ruke. Týmito zbytočnými úpravami na svojej ruke ale ukazujú veľkú mieru neistoty. Robia to podvedome ako pokus o krytie svojho tela vlastnou rukou. Tento pohyb je u mužov celkom bežný a je potrebné sa mu vyhnúť. Prestaňte sa hrať s niečím, s čím nemusíte a nebudete tak odhaľovať svetu svoje potenciálne nepohodlie. Namiesto toho držte ruky popri tele a sebaisto kráčajte všade tam, kde ste!

3. Pomôžte si „silovou pózou“

Americká sociálna psychologička Amy Cuddy tvrdí, že precvičovanie postojov vyjadrujúcich sebavedomie dokáže ovplyvniť hladinu testosterónu a kortizolu v mozgu, a to i keď sa sebavedome vôbec necítime. Dokonca môže mať tiež dopad na šance na úspech. Podľa jej prieskumov, ak na dve minúty zaujmete postoje, ktoré signalizujú veľkú moc (napríklad ruky v bok, ruky nad hlavou) zvýši sa vám hladina testosterónu až o 20 percent a tým aj vaša dôvera v seba samého. Vyskúšajte to, skutočne to funguje.

4. Neprekrižujte nohy

Keď si ľudia prekrížia nohy, signalizujú tým, že sú naozaj odolní a málo prístupní. Môže to byť skvelé v prípade, ak sa chcete od niekoho dištancovať. Keď však vyjednávate o cene nového auta, ktoré si chcete kúpiť, alebo sa snažíte presvedčiť svojho šéfa aby vám zvýšil plat, ukazovať v tejto situácii odpor nie je dobrý nápad. Namiesto toho majte otvorené držanie tela. Koniec koncov, všetci máme radi dobrý obchod!

5. Smiech naozaj spája

Smiech signalizuje konečnú podobu spojenia medzi dvomi ľuďmi, svedčí o intenzite vzťahu a prepojenia v obchodnom aj osobnom zmysle. Rozprávanie primeraného vtipu počas rozhovoru môže byť skvelým spôsobom na uvoľnenie atmosféry a zároveň skvelým spôsobom ako sa spojiť so svojim potenciálnym šéfom.

6. Neprekrižujte si ruky

Rovnako ako prekrížené nohy, aj prekrížené ruky môžu byť z pohľadu reči tela zlou pozíciou. Prekrížené ruky signalizujú vašu obranu a skepsu. Prekrížením rúk sa budete dištancovať od každého, s kým hovoríte. Keď sa nabudúce budete snažiť o spojenie s niekým, koho ste práve stretli, všimnite si, že keď uvoľníte ruky, je oveľa jednoduchšie vytvoriť si s ním vzťah.

7. Zdvihnite bradu

Keď zdvihnete bradu, ukážete mnoho hrdosti, sebavedomia a dominancie. Ak sa pozriete na niekoho so sklonenou hlavou, pochopíte jej dôležitosť a zdvihnete ju hore. Ukazujete tým, že ste so sebou spokojní a nemáte žiadne obavy. Ak budete chcieť nabudúce ukázať sebadôveru, napríklad na pódiu počas prejavu, pri rozprávaní príbehu v skupine priateľov, alebo pri pohovore k vysnívanej práci, držte bradu hore!

8. Držte hore aj svoje dlane

Podvedome tým vysielate dôveru. Ukazujete tým, že ste otvorení a nič neskrývate pred tým, s kým hovoríte. Dlane nemusíte mať otvorené po celý čas, ale pravidelne ich dvíhať je dobrý nápad. Táto technika je neuveriteľne efektívna v oblasti predaja, marketingu, alebo pri snahe niekoho k niečomu presvedčiť. V podstate na akomkoľvek mieste, kde môže byť spochybnená úprimnosť alebo integrita.

9. Prikyvujte hlavou

Keď sa snažíte vytvoriť vzťah s niekým, prikývnite hlavou v situácii, keď človek hovorí nové veci. Je to obrovské znamenie toho, že ste s nimi v súlade, že počúvate a prijímate, čo vám hovorí. Vytvára sa veľké puto v rozhovore, keď poslucháč prikyvuje a ukazuje, že skutočne počúva. Ak vám nabudúce priateľ alebo manžel bude rozprávať príbeh, prikývnite občas hlavou. Zistíte, že sú šťastnejší, pretože oceňujú vašu schopnosť načúvať.

10. Zdržte sa poklepávania nohou

Môžete sa nudiť a možno chcete robiť niečo iné, ale klepať nohou, keď váš nadriadený hovorí o niečom dôležitom, z toho mať radosť určite nebude! V skutočnosti ho to bude obťažovať, pretože vaše telo mu hovorí, akí ste z neho znudení. Namiesto toho, aby ste ho dostávali do nepríjemnej situácie, načúvajte mu (alebo aspoň predstierajte) a snažte sa s ním nadviazať kontakt. V prípade, že začne prehodnocovať povýšenia, môžete sa ocitnúť až na vrchole zoznamu!

11. Jemne sa dotknite ramena osoby

Ak sa jemne dotknete ramena pri konverzácii, budujete tak väčší pocit dôvery. To však neznamená, že je v poriadku chodiť okolo a dotýkať sa ľudí po celý čas. Dovolené je napríklad ľahký dotyk niekoho ruky, alebo hravé potľapkanie po ramene, alebo iného neintímneho miesta.