Ponúkame vám 9 tipov, ako pristupovať k vášmu partnerovi alebo partnerke spôsobom, ktorý zvýši pravdepodobnosť, že bude chcieť byť k vám bližšie.

1. Neberte to osobne
Rozdiely v sexuálnej túžbe medzi partnermi sú bežné. Nezabúdajte však, že nedostatok túžby u vášho partnera nie je o vás, vašej atraktívnosti alebo vlastnostiach. Vo väčšine prípadov ide skôr o nedostatok hormónov alebo iné fyziologické či psychologické problémy. Aj keď chcete veci zmeniť, pokúste sa byť empatickí. Situácia vás zraňuje, ale nezabúdajte, aká bolestivá je pre vášho partnera.

2. Vymaňte sa z pasce
Ak ste muž, ktorého partnerka nemá záujem o sex, venujte viac pozornosti vášmu priateľstvu. Robte veci spoločne ako pár, buďte dostupnejší, urobte jej ráno kávu, zavolajte z práce, nechajte odkaz. Ženy potrebujú cítiť blízkosť a potom budú otvorenejšie aj v iných veciach.
Ak ste žena a chcete vzbudiť vášeň u muža, nekritizujte mužovo správanie, ale buďte milá. Pristihnite ho, keď robí niečo správne a pochváľte ho. Nezabudnite sa však pozrieť aj na seba. Buďte viac osobou, ktorú vo vás váš partner chce mať a váš partner bude viac osobou, ktorú v ňom chcete mať vy.

3. Urobte niečo inak
Čím viac na partnera tlačíte, tým viac sa vám vzďaluje. Skúste to teda inak. Stiahnite sa a čakajte, čo sa bude diať. Prestaňte hovoriť o sexe a zamerajte sa na vlastnú zmenu a iné potreby. Hľadajte iné veci, ktoré vás napĺňajú. Keď váš partner uvidí, že sa viac zameriavate na seba ako na sex, bude chcieť byť viac súčasťou vášho života a to vo všetkých oblastiach. Ďalšou možnosťou je povedať partnerovi, že rozumiete jeho pocitom.

4. Zamerajte sa na to, čo funguje
Spomeňte si na obdobie, keď bol váš sexuálny život vášnivejší. Čo bolo vtedy iné okrem toho, že ste boli pre seba noví? Zvážte, či sa niektoré z týchto podmienok nedajú preniesť aj do prítomnosti.

5. Láskavo sa dotýkajte bez sexuálnych úmyslov
Ženy potrebujú dotyky, objímanie, pohladenie. A aj také, ktoré nevedú hneď k sexu. Dotykmi a bozkami si dlhodobo budujete vzájomnú dôveru a blízkosť. Keď začnete robiť veci, ktoré pohladia žene dušu, bude viac naklonená veciam, ktoré ulahodia vášmu telu.

6. Masturbujte
Ak je vaša sexuálna túžba naozaj neznesiteľná, je nezmysel očakávať, že váš partner jej zakaždým vyhovie. Musíte občas prevziať vlastnú zodpovednosť za naplnenie vašich potrieb. Nie je to nič pohoršujúce, ale normálne. Rovnako ako sa váš partner snaží pochopiť vaše potreby, musíte rešpektovať rozdiely medzi vami.

7. Akceptujte dar lásky
Niekedy, keď sa partner zaujíma o potreby druhého partnera, rozhodne sa pre intímne zblíženie aj keď práve necíti spaľujúcu túžbu. Namiesto negatívnych pocitov by ste mali prijať tento dar lásky od vášho partnera. V dobrých vzťahoch ľudia robia pre svojho partnera aj veci, na ktoré práve v danej chvíli nemajú náladu. Je to v poriadku, ide o dávanie, ktoré by ste mali prijímať a rovnako ho dávať.

8. Akceptujte partnerove predpoklady na sex
Váš partner možno naozaj potrebuje, aby boli veci určitým spôsobom, keď sa má uvoľniť a cítiť sa pohodlne. Možno chce mať sex iba po zotmení, keď už deti spia alebo po sprche. Pokúste sa čo najviac akceptovať tieto požiadavky a nespochyňovať vášho partnera, keď sa vám zverí s týmito podmienkami. Pokúste sa vytvoriť priaznivú atmosféru na sex.

9. Ak všetko ostatné zlyhá, buďte veľmi úprimní.
Nespokojnosť v sexuálnej oblasti môže v niektorých prípadoch viesť k nevere alebo rozvodu. Milenecký pomer však uspokojí iba nachvíľu a všetko akurát viac skomplikuje. Keď už neviete ako ďalej, predtým než si zbalíte kufre si vyjasnite s partnerom vážnosť situácie. Uistite sa, že váš partner vie, čo bude nasledovať, ak sa nič nezmení. Neobviňujte a nekritizujte. Len pokojne povedzte, že kvôli problémom v sexuálnej oblasti sa cítite tak nešťastní, že zvažujete niečo, čo nechcete urobiť, iba ak to bude nevyhnutné. Povedzte partnerovi, že to nie je vyhrážka, ale že ste tak zúfalí, že neviete ako ďalej.

Každý z partnerov by mal prevziať zodpovednosť za zlepšovanie vecí vo vzťahu. Keď sa obaja pokúsite porozumieť pocitom a potrebám toho druhého, budete si bezpochyby bližší – emocionálne aj fyzicky. Držíme vám palce!