6 stratégií ako poraziť vlastný strach
Dôvodom je, že naše rozpoloženie ,,bojuj“ alebo ,,utekaj” spôsobil podráždený sympatický nervový systém, ktorý zodpovedá aj za vyšší výkon organizmu. Pozornosť sa tak zúžila len na jednu vec – vyhnúť sa bezprostrednému riziku. Preto sa nám zdá, že sme v tomto stave uzamknutí, neschopní sústrediť sa na bežné povinnosti alebo dlhodobé ciele.
Možno vám pomôže šesť stratégií, ktoré zozbierala americká psychologička Melanie Greenberg. Rady sú vytvorené na základe vedeckých prieskumov a pomáhajú znížiť stav úzkosti.
1. Prehodnoťte, či sa hrozba môže naozaj udiať.
Hoci stav úzkosti dáva pocit, že hrozba je na spadnutie, zväčša sa to, s čím sme si robili najväčšie starosti, nikdy neudeje. Tu je dobrá rada: zapisujte si obavy a aj to, ktoré z nich sa naozaj vyplnili. Časom zistíte, ako veľmi ste preháňali pri tvorbe katastrofických scenárov.
2. De-katastrofizujte.
Aj keď zlá udalosť nastala, môžeme ju zakaždým zvládnuť vlastnými zručnosťami a schopnosťami alebo zapojiť iných ľudí do riešenia. Hoci to nie je príjemné, treba si uvedomiť, že vždy stretnutie s pavúkom, záchvat paniky, či stratu peňazí dokážeme prežiť. Je dôležité si uvedomiť, že len veľmi málo negatívnych udalostí znamená koniec sveta.
3. Používajte hlboké dýchanie a relaxáciu.
Vedomou relaxáciou svalov sa začne upokojovať automaticky aj myseľ a môžeme začať jasne premýšľať. Najprv sa naučte nejakú relaxačnú techniku mimo stresových situácií. Ak to bude pre vás časom automatické, v náročných chvíľach ju budete vedieť spustiť automaticky. Hlboké dýchanie zase spúšťa automaticky parasympatický nervový systém, ktorý dokáže zabrzdiť rozrušenie spôsobené sympatickým nervovým systémom.
4. Uvedomujte si vlastné fyzické a duševné reakcie.
Zručnosť všímavosti zahŕňa pokojne sledovanie vlastných reakcií v stave úzkosti vrátane strachu bez paniky alebo pocitu nutkania konať.
5. Prijmite vlastný strach a začnite žiť podľa základných životných hodnôt.
Prijatie vlastného strachu a negatívnych pocitov je jedným z prístupov, ktorý učí ľudí, ako tieto pocity nepotláčať a nekontrolovať. Nasmerovaním pozornosti na bežné povinnosti a životné hodnoty a ciele, môžeme žiť plnohodnotný život napriek strachu.
6. Vystavenie sa strachu.
Vystavenie sa dobrovoľne našim strachom je najsilnejšou metódou ako odstrániť pocity úzkosti. Princíp spočíva v spočinutí v situácii, ktorá nám spôsobuje strach a úzkosť tak dlho, pokiaľ negatívne pocity prirodzene neodznejú. Strach nás totiž núti z takýchto situácií utiecť alebo sa im vyhnúť, takže sa naše telá a mysle nemôžu naučiť, že toho, čo sa najviac bojíme, nie je v skutočnosti nebezpečné.