1. Ešte nenastal ten správny čas

A kedy bude? Kedy je optimálny čas naštartovať podnikanie? Mnoho úspešných podnikov začínalo v čase krízy, krachov a ekonomickej depresie. Správny čas je tu a teraz. Urobte aspoň prvé kroky. Charles Darrow dostal padáka po tom, čo sa odohral krach na newyorskej burze. Písal sa rok 1929. Pretĺkal sa po rôznych pracovných pozíciách, ale popri tom vytvoril doskovú hru, ktorá sa stala najhranejšou na svete. Volá sa Monopoly. Darrow bol prvý človek, ktorý sa vďaka predaju stolných hier stal milionárom.

2. Hľadám vhodného investora

Investori a anjelskí investori sú vraj zlatá pasca. Začínajúci podnikateľ sa upíše diablovi a nemá šancu splatiť svoje záväzky a plniť požiadavky investorov. Iste máte podobné argumenty. Ide o heuristiku dostupnosti. Jednoducho vám napadajú prípady a hľadáte ďalšie, ktoré podporujú túto vašu teóriu. Napriek tomu existujú desiatky firiem, ktoré by bez investorov a partnerov neexistovali, alebo neboli v takej podobe, ako ich poznáme dnes. Aj Charles Darrow hľadal partnera. V dvoch firmách ho vypoklonkovali. Keď ho vyhodili z Parker Brothers dverami, hru upravil a vrátil sa oknom. Ale to už mal podpísané objednávky od iných obchodných domov a inú vyjednávaciu pozíciu. Investorov v začiatkoch potreboval aj Facebook a málo sa vie, že jedným z akcionárov a investorov Google je Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu.

3. Pripravujem niečo prelomové

Skúste si vyhľadať copywriterov, PR agentúry, food blogerov, webdizajnérv alebo tzv. hipsterské kaviarne. Sú ich desiatky. Stovky. A pribúdajú ďalšie podobné. Každá firma má svoje unikátne riešenia, produkty, služby. Niektorá dokáže svoje záväzky plniť dlhodobo a vo zvyšujúcej sa kvalite pre vybranú cieľovú skupinu. Iná firma oslovuje povedzme menej bonitnú klientelu alebo menšie spoločnosti či jednotlivcov. Byť prví v branži alebo založiť monopol sa podarí len málokedy. Väčšinou je jednoduchšie nájsť si svoj trhový výklenok, trhový nik a zabrať si ho pre seba. Nemusíte robiť niečo iné ako konkurenti. Buďte však rýchlejší, lepší, flexibilnejší, získajte viac zákaziek (zámerne nepíšem buďte lacnejší, to je krátkozraká stratégia). Na Slovensko prichádza veľa značiek formou franchisingu. Možno toto je spôsob, ako už konečne začať. Ani Darrow neprišiel s inovatívnou a nijako prevratnou myšlienkou. V rovnakom čase už boli na trhu podobné doskové hry a ich variácie The Landlord’s Game, The Fascinating Game of Finance alebo Prosperity.

4. Stále hľadám správnych ľudí okolo seba

Veľmi podobná výhovorka ako s absenciou vhodného investora. Na Slovensku skutočne začína byť problematické obklopiť sa ľuďmi, ktorí majú potrebné schopnosti, vzťah k práci, vedia sa preniesť cez neúspechy a zostať lojálni k firme. Napriek tomu, že ich nie je veľa, existujú! Možno spočiatku nenájdete niekoho kvalitného na plný úväzok, ale sú predsa rôzne možnosti práce na diaľku, projektová kooperácia alebo outsourcing. Ak sa vrátim k príkladu Monopolov, kľúčové je mať pevné zázemie v podobe vašich najbližších. Oni sú často studnicou inšpirácie, nápadov a podpory. Manželka Charlesa Darrowa sa poznala s istým Charlesom Toddom. Raz ich Todd vďaka známosti pozval na večeru, popri ktorej si zahrali jednu z pôvodných verzií hry Monopoly. Darrow sa myšlienky doskovej hry a jej pravidiel chytil, pozmenil ich, začal ručne vyrábať Monopoly a hru si nechal patentovať.

5. Nemám dostatok podkladov pre rozhodnutie

Vedci sa rozhodovaním seriózne zaoberajú už desiatky rokov. Vedzte, že čím viac faktorov, tým je celý systém náchylnejší na zlyhanie. Slovo decision, po anglicky rozhodnutie je odvodené z latinského ciz alebo cid, čo znamená rezať alebo zabíjať. „Odrežte“ teda nepodstatné a rozhodnite sa s minimom faktorov či začať podnikať alebo nie. Určite pomôže i rozhodovací strom alebo iná technika, odlišná od hodu mincou. Človeku je vlastná i averzia k strate. Znamená to, že strata 100 € vás bude mrzieť oveľa viac, ako vás bude tešiť to, keď na chodníku nájdete stovku. Je takmer isté, že nie každé rozhodnutie bude vo vašom podnikaní to jediné správne. Veľa ich bude chybných. Spomeňte si na Parker Brothers, ktorí najprv odmietli Monopoly, no neskôr kúpili licenciu Monopolov aj licenciu The Landlord’s Game. Neskôr sa Darrowa pýtali, prečo vôbec licenciu predal. Vysvetľoval to tým, že nebol schopný sám zabezpečiť taký objem výroby, ale že rozhodnutie o predaji nikdy neľutoval.