5 vecí, ktoré by ste nemali hovoriť niekomu, kto trpí depresiou
Časť zmätku vychádza zo slova depresia sama, čo znamená, že je to len nejaký druh prchavej emócie. Avšak klinické použitie termínu odkazuje na skutočnú chorobu – oslabujúci zdravotný stav postihujúci milióny dospelých. Depresia interaguje s mnohými vonkajšími faktormi ako je stres, sociálno-ekonomické a kultúrne faktory, zneužívanie, trauma a ďalšie. Ale podmienky sú biologicky riadené, prinášané pri súhre medzi genetikou a hormonálnymi a neurochemickými zabezpečovacími mechanizmami v mozgu a v tele.
Pre laickú verejnosť je náročné, aby pochopila, že depresia nie je kvôli morálnemu zlyhaniu, či slabosťou alebo nedostatkom vôle. Ak chcete byť užitoční pre blízkych, ktorí bojujú s epizódami depresií, vyhnite sa týmto 5 komentárom:
- “Prečo jednoducho neurobíš niečo, aby si sa z toho dostal?”
Ľudia, ktorí nie sú v depresii majú prirodzený strach z pasivity a ochrnutia, ktoré často vidieť na postihnutých jedincoch. V našej samo-motivovanej spoločnosti, môže byť naša inštinktívna reakcia povedať niekomu: „vstaň a zmeň svoj osud“. Kým je takýto impulz celkom pochopiteľný, môže človek v depresii cítiť ešte väčšie zúfalstvo, keď počuje tieto slová. Sami by si priali viac než čokoľvek iné, aby „to prešlo,” ale jednoducho to nejde. Ich úroveň energie a sebavedomia sa odrazili od dna. Ak majú vážne depresie, ich nálady, súvisiace myšlienky a správanie sú mimo ich kontroly.
- “Prečo nemôžeš byť jednoducho šťastný?”
Depresia spôsobuje, že vaša myseľ sa sústredí na negativitu a smútok. Zatiaľ čo niektoré formy terapie môžu postupne podporiť ľudí, aby reálne otestovali svoje negatívne myšlienky, nie je to automatický alebo okamžitý proces. Tento druh terapie je viac o dosiahnutí vyrovnaného vnímania sveta okolo seba a prijímania dobrého aj s tým zlým. Zameranie sa len na umelé šťastie môže byť skľučujúce a odcudzujúce pre niekoho, kto nie je schopný vidieť ho práve v danej chvíli. Neexistuje žiadne rýchle riešenie a trvať na tom, alebo očakávať, že je, bude len posilňovať ich pocity beznádeje a sebadeštrukcie.
- “Drž sa ďalej od liečby a liekov.”
Ľudia sa často boja požiadať o pomoc, kvôli „nálepke“ duševnej choroby a odhalenia nedostatku sebaovládania. Môžu sa báť diskutovať o osobných záležitostiach s cudzím človekom, alebo pochádzajú z kultúry, kde diskutovanie o emóciách alebo rodinných problémoch je považované za hanebné. Lieky sú tiež zvlášť znepokojujúce, vzhľadom k toľkým príbehom o závislosti, nebezpečných vedľajších účinkoch a všeobecným strachom zo zmeny alebo “straty” samého seba. Drvivá väčšina vedeckých štúdií a výskumov však ukazuje výhody psychoterapie a starostlivo monitoruje uvážlivé použitie vhodného lieku. Cvičenie, zdravý životný štýl a strava môže tiež pomôcť zotaveniu sa z depresie, ale niekedy to nestačí. To najlepšie pre ľudí je mať otvorenú myseľ a podporovať dobre informované rozhodnutia o ich možnostiach liečby a zotavovania sa.
- “Vôbec to nie je až také zlé.”
Iste, v porovnaní s hladujúcimi deťmi vo vojnovej zóne, nikto na tom nie je horšie. Ale o to nejde. Depresia je sebestačný, vnútorný stav postihnutých jednotlivcov. Často perfekcionizmus a tvrdosť k sebe samému sprevádzajú tento náladový stav; v ťažkých prípadoch sa môžu tieto myšlienky stať takmer až psychotickými alebo dokonca bludmi. Videli sme spáchať samovraždu bohaté a milované celebrity, pri ktorých sa zdalo, že majú všetko. Nemôžeme predpokladať, že cyklus sebadeštrukcie v depresívnej mysli je ľahko zanedbateľný a nemali by sme ani konštatovať, že títo jednotlivci sú nevďační alebo sebeckí.
- “Mal by si prestať byť tak negatívny.”
Môže byť ťažké, pohybovať sa okolo niekoho s depresiou; ich slabá energia a mrzutá nálada môže byť infekčná. Ľudia inštinktívne prepnú na spätný chod od nepohodlia v prítomnosti týchto pocitov, a niekedy aj otvorene vyjadrujú nevôľu alebo úzkosť smerom k postihnutému jedincovi. Ale depresívny človek už dávno prežíva kritiku aj sám k sebe. Cíti sa veľmi osamelý, a keď počuje, ako iní kritizujú jeho depresívne správanie, izoluje sa, čo len ďalej prehlbuje jeho stav. Byť oporou, nesúdiť a nebrať si niekedy podráždenosť, či negatívne myšlienky človeka v depresii osobne, je oveľa užitočnejšie na jeho zotavenie.
Jedinec postihnutý depresiou sa môže cítiť ako na najosamelejšom mieste na svete. Ľudia, ktorí to s ním myslia dobre môžu niekedy hovoriť veci, ktoré pochádzajú iba z ich vlastného nepokoja a obáv, ale bez základného pochopenie toho, ako také veci majú dopad na niekoho v nekontrolovateľnom cykle negatívnych myšlienok a beznádeje. Najlepší spôsob, ako pomôcť je poskytovať bezpodmienečnú podporu, uistenie, že ich stav sa týka choroby, ktorá môže byť liečená a smerovať ich k príslušných zdrojom pomoci. Potom môžete vykonať skutočnú zmenu pre svojho priateľa alebo človeka, na ktorom vám záleží.