Vzdávate sa cvičenia a zdravého stravovania a ponáhľajúc sa na stretnutie zjete len rýchlo nejakú maškrtu. Veľmi často sa stáva, že si sladkú maškrtu doprajete aj predtým, než idete spať a potom sa čudujete, prečo neviete zaspať? Spánková deprivácia môže škodiť vašej kariére. Vynechávanie spánku zhoršuje funkciu mozgu, znižuje schopnosť spracovávania informácií a riešenia problémov, zabíja kreativitu a zasahuje aj úroveň stresu a emočnej reaktivity.

1.      Bolesť

Je jedným z najväčších zabijakov spánku a produktivity. Môže byť spôsobená opakovanými činnosťami, ktoré nám škodia – napríklad sedením na nesprávnej stoličke, neergonomickým pracoviskom či spaním na starom matraci. Kvalita spánku priamo súvisí s kvalitou matracu a ak používate viac ako osem rokov jeden, pravdepodobne máte zhoršený spánok práve kvôli nemu. Matrace sú investíciou, ale rovnako aj vaša práca. Ak nespíte, nie ste produktívni a nedarí sa vám v práci.

2.      Organizácia času

Ak ste typ človeka, ktorý nemôže ísť spať, kým všetko nedokončí, pravdepodobne potrebujete nejaké lekcie z time manažmentu.  Zlá organizácia času má totiž vplyv na váš celý deň. Jediná osoba, ktorá na seba kladie stres, ste vy. Najväčší hriech, ktorý všetci páchame, je neschopnosť povedať “nie”. Ak sa raz naučíte povedať nie, veľká časť záležitostí týkajúcich sa organizácie času bude zázračne vyriešená. Zaznamenávajte si čas, plánujte si súvisiace úlohy spolu, zlepšujte vašu presnosť a pridajte si prestávky do vášho pracovného dňa. Nastavte si priority, ktoré sú pre vás dôležité. A jednou z nich by mal byť aj spánok.

3.      Zdravotné podmienky

Niektorými zo zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobovať nespavosť, sú dutinové, nosové a tráviace problémy, astma a dokonca niektoré lieky. Ak sa obávate, že práve zdravotné problémy vám spôsobujú nedostatok spánku a škodia vašej produktivite, navštívte špecialistu. Vhodná liečba týchto problémov pravdepodobne zvýši vašu produktivitu nie len preto, že sa lepšie vyspíte, ale hlavne preto, že zdravie priamo ovlyvňuje vašu prácu.

4.      Zlozvyky

Niektoré zo zlozvykov môžu znamenať naozaj pohromu pre váš spánok. Cvičíte počas dňa? Dlhé sedenie za stolom môže spôsobiť nespavosť. Pokúste sa občas počas práce na chvíľu postaviť a prejsť. Plníte svoje telo cukrom a kofeínom? Hoci vám tieto látky počas dňa dopĺňajú energiu, efekt sa rýchlo stratí a vy zostanete cez deň unavení a budete neschopní spánku v noci. Pracujete až do večera, hoci je už čas ísť spať? Dajte si prestávku a prestaňte pracovať aspoň hodinu predtým, než pôjdete do postele. To dá vášmu telu a mysli čas ukľudniť sa a pripraviť sa na spánok.