Možno vám pomôžu tri kľúčové stratégie zo Silicon Valley na splnenie akéhokoľvek cieľa, ktoré získal zo skúseností zo start-up biznisov americký lekár Peter Edelstein. Tipy fungujú bez ohľadu na to, či je vaším cieľom vyzbierať 85 miliónov eur na financovanie firmy, alebo schudnúť 12 kg za 12 mesiacov.

Tip 1: Majte jasne stanovený cieľ

Počas práce v start-upoch som pochopil dôležitosť mať jasný a konkrétny cieľ. To isté platí aj pri novočných predsavzatiach. Napríklad prísľub ,,budem menej fajčiť“ je veľmi vágny, slabý a v preklade znamená, že svoj cieľ dosiahnete aj tak, že príležitostne vyfajčíte menej cigariet. No žiadnu reálnu zmenu nedosiahnete.  Ale cieľ ,,od 1. januára do 31. decembra znížim počet denne vyfajčených krabičiek z dvoch na polovicu jednej krabičky“ je veľmi jasný. Rovnako si nedávajte cieľ ,,schudnem“, ale zaviažte sa ,,znížiť svoju váhu o 12 kg do konca tohto roka“. Vždy svoj cieľ jasne a presne definujte.

Tip 2: Rozmeňte veľké predsavzatie na malé ciele

Keď moje firmy v Silicon Valley hľadali zdroje v privátnom financovaní, pochopili sme, že žiadny kompetentný potenciálny investor nám neposkytne svoje prostriedky len na základe našich vízií a cieľov. Start-upy sú financované v tzv.sériách, teda po dosiahnutí menších vytýčených cieľov – míľnikov. Tieto míľniky sú kľúčové – reprezentujú schopnosť start-upu plniť svoj dlhodobý cieľ. Rovnaký prístup ,,míľnikov“ vyžaduje aj novoročné predsavzatie. Schudnúť 12 kg je naozaj veľký cieľ, ktorý vyžaduje množstvo času. Táto stratégia všetko-alebo-nič je však hlavnýmdôvodom, prečo v plnení novoročných prísľubov zlyhávame. V marci totiť budete ešte veľmi ďaleko od splnenia svojho veľkého sna o chudnutí, nebudet tam žiadne svetlo na konci tunela, nebudete sa mať z čoho tešiť a postupne to vzdáte.  Ale rozdelením veľkého predsavzatia na drobné ciele a ich oslavovanie bude vaše sebavedomie ohľadom plnenia veľkého cieľa postupne rásť.  Ak chcete schudnuť 12 kg za 12mesiacov, stanovte si schudnúť jeden kilogram vždy ku koncu mesiaca. Takže na konci marca budete vidieť, že ste štvrtinu cieľa už splnili. Nezabudnite každé splnenie malého cieľa osláviť a dať si malú odmenu – budete si viac veriť a zlepší sa vaša sebadisciplína :-)

Tip 3:  Nebuďte v tom sami

Verte mi, každá začínajúca firma pri plnení veľkého cieľa narazí na rôzne prekážky,neúspechy a zdržania. Našťastie existujú členovia predstavenstva, konzultanti či biznis priatelia, na ktorých sa firma môže v ťažších obdobiach obrátiť a nechať si poradiť. Takže start-upisti dokážu dosiahnuť najviac, ak majú aj podporu od ostatných. To isté platí aj pre vás. Zdieľajte svoje predsavzatia s vašimi najbližšími, zahrňte ich do osláv plnenia svojich čiastkových cieľov. V ťažkých chvíľach sa potom môžete na nich obrátiť a požiadať ich o podporu. Spomeňte si koľkokrát ste vynechali návštevu fitka, keď ste tam mali ísť sami, a koľkokrát, keď ste sa dohodli s kamáratom?

Prajeme šťastný & zdravý nový rok!