…pokračovanie predchádzajúcej časti

9. Najprv sa pustite do najnáročnejších úloh.

Mark Twain napísal: „Ak ráno ako prvé zjete živú žabu, bude to pravdepodobne to najhoršie, čo sa vám prihodí za celý deň.“ Brian Tracy túto myšlienku pretavil do svojich princípov a  celú knihu nazval „Eat that Frog“ (u nás vyšla pod názvom „Najprv zjedzte žabu“). Ak splníte najťažšiu úlohu ako prvú, zvyšok činností urobíte oveľa ľahšie.

10. Píšte skoro ráno.

Písanie je jednou z mentálne najviac náročných úloh. Písanie však má tú moc, že sa popri ňom učíte sústreďovať myseľ a  zlepšujete produktivitu.

11. Nedochádzajte.

Ak vám cesta do roboty trvá dlho, urobte všetko preto, aby ste sa jej vyhli. Nie je to len stratený čas cestovaním, ale je to duševný zmätok. Dochádzanie je jednou z najviac stresujúcich častí dňa. Začať každý pracovný deň s vysokou hladinou stresu môže úplne zničiť vašu produktivitu. Vzťahuje sa to aj na „dochádzanie“ do kaviarne. Nechajte si radšej kávu a  raňajky priniesť.

12. Obmedzte stretnutia a dlhé telefonáty.

Ak podnikáte už dlhšie isto viete, že väčšina stretnutí sú čistou stratou času. Ak jej to možné, vyhnite sa stretnutiam a dlhým telefonátom.

13. E-maily nekontrolujte ako prvé.

Elektronická komunikácia môže byť rovnako deštruktívna ako stretnutia. Iste, raz alebo dvakrát denne je potrebné vybaviť aj e-maily, no nenechajte si pokaziť deň tým, že sa začnete prehŕňať e-mailami a  spamom.

14. Naučte sa nové zvyky, nové návyky.

Ak robíte niečo opakovane, snažte sa to robiť stále lepšie a rýchlejšie. Keď už si nájdete správny grif a rutinu, držte sa ich. Vás návyk je odpaľovacia rampa pre vašu  produktivitu.

15. Urobte si pohodlie.

Urobte všetko preto, aby ste sa na pracovisku cítili dobre a  v pohodlne. Ak to pre vás znamená, ranné sprchovanie, holenie, bohaté raňajky, čítanie dennej tlače, meditácia, kŕmenie psa, beh… urobte to. Pri plnení týchto „prípravných úloh“ si  vytvárate prostredie a mentálnu náladu. Budete potom produktívnejší.

16. Po určitom čase sa odmeňte.

Ak máte hodiny alebo aplikáciu, nastavte si odpočítavanie. V určitom okamihu bude potrebné zastaviť sa, oddýchnuť si. Dajte si pauzu, zatancujte si. Odmeňte sa.

Pre tých, ktorí majú veľa energie a vnútornej motivácie, ktorí chcú zvládnuť viac, nemá zmysel končiť na poludnie. Ak vás práca napĺňa, dosiahli ste flow, pokojne pokračujte ďalej. Zmáknuť 90 % svojej práci v dopoludňajších hodinách pre vás jednoducho znamená, že na konci dňa máte hotových viac úloh, viac ako 100 % svojej práce. To znie dobre!