Nižšie sme zhrnuli niektoré spoločné črty a správanie, ktoré môžu pokaziť dokonalý prvý dojem na rande. Len niektoré z nich majú niečo dočinenia s fyzickým vzhľadom. Zbavte sa ich raz a navždy!

  1. Nedostatok spánku

Človek po nedostatočnom spánku vyzerá oveľa menej atraktívny. V roku 2010, vedci zo Švédska a Holandska fotili ľudí, ktorí v noci pred tým spali najmenej osem hodín a ľudí, ktorí nespali 31 hodín. Ľudia, ktorí spánok zanedbali, boli hodnotení ako menej zdraví a menej atraktívni. Ľudia so zanedbaným spánkom dokonca vyzerali smutnejšie než ich viac oddýchnutí partneri.

  1. Kŕčovitá reč tela

Vedci z amerických univerzít vytvorili počas experimentu profily mužov a žien v aplikácii na zoznamovanie. V jednej časti profilov boli ľudia na snímke v kŕčovitých pozíciách – s prekríženými rukami alebo hrbiaci sa. V druhej časti boli tí istí ľudia na snímke v otvorených pozíciách, napríklad s rukami nahor v tvare V alebo v snahe chytiť niečo. Výsledky ukázali, že účastníci štúdie by išli radšej na rande s ľuďmi v expanzívnych pozíciách.

  1. Stres

Uvoľnite sa – budete vyzerať viac sexi! V roku 2013 vedci vo Fínsku, Južnej Afrike, Veľkej Británii, Lotyšsku, Estónsku zistili, že ženy s vysokou hladinou stresového hormónu kortizolu boli vnímané heterosexuálnymi mužmi ako menej atraktívne. Dôvodom môže byť, že nízka hladina kortizolu (a nižšie napätie) značí zdravie a plodnosť.

  1. Príliš šťastný alebo príliš hrdý

Aj keď šťastie je všeobecne považované za atraktívne čo sa týka žien, u mužov, ktorí sa príliš usmievajú, to tak nie je. Naproti tomu, pýcha, ktorá je zvyčajne atraktívnou črtou mužov, na samotných mužov tak nevplýva pri pohľade na hrdé ženy. V roku 2011 vedci z univerzity v Britskej Kolumbii robil experimenty so vzorkou vyše 1000 dospelých. Výsledky ukázali, že muži hodnotili ženy najatraktívnejšie vtedy, keď vyzerali šťastne a najmenej atraktívne, keď sa javili hrdé. Ženy, na druhej strane, hodnotili mužov za najatraktívnejších, keď sa javili ako hrdí a najmenej atraktívnych, keď vyzerali šťastne.

  1. Žiaden zmysel pre humor

Chlap vojde do baru … zahundre vtip a odíde sám. V štúdii z roku 2009 vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu zistili, že človek, ktorý nie je vtipný – ba dokonca má len priemerný zmysel pre humor – bol hodnotený, ako menej atraktívny než ten, ktorý má veľký zmysel pre humor. Štúdia tiež zistila, že pohlavie nehrá žiadnu úlohu rolu – slabý zmysel pre humor bol rovnako neatraktívny u mužov aj žien.

  1. Lenivosť

Výsledky pokusov, ktoré robili vedci z univerzity v Madisone a newyorskej štátnej univerzity v Binghamtone v roku 2004 uvádzajú, že vnímaná príťažlivosť môže byť v korelácii s vlastnosťami ako je ochota pomôcť. V jednom experimente vedci zistili, že študenti, ktorí boli hodnotení na začiatku kurzu ako atraktívni, po skončení kurzu ich spolužiaci ohodnotili ako menej atraktívnych, ak boli leniví (napríklad ako nespolupracujúcich alebo nepracovitých).

  1. Podobný alebo odlišný telesný pach

Veda hovorí, že ľudia hľadajú kamarátov, ktorí od nich nie sú ani príliš geneticky podobní ani príliš odlišní – a niekedy to dokonca posudzujú na základe telesného pachu. V štúdii z roku 2006 pod vedením výskumníkov z Novomexickej univerzity v Albuquerque pracovníci výskumu vzali heterosexuálnym párom DNA z úst na testovanie. Porovnali ich hlavné histokompatibilné komplexy (angl. MHC), čo sú gény imunitného systému. Vedci zistili, že čím viac boli tieto gény podobné, tým menej sa partneri navzájom priťahovali a tým väčšia bola pravdepodobnosť, že mali sex mimo vzťahu. V rovnakej dobe, ďalšia štúdia tiež zistila, že sa vyhýbame partnerom, ktorí voňajú príliš odlišne od nás.

  1. Nepoctivosť

Ak máte pokušenie klamať, v domnienke, že tak budete pôsobiť viac sexi, nerobte to. Výskum naznačuje, že nepoctivosť je odradzujúcim atribútom pre mužov aj ženy. V štúdii z roku 2006 z východnej univerzity v Ontáriu účastníci čítali útržky o mužoch a ženách, ktoré jedných opisovali ako buď inteligentných alebo neinteligentných, závislých alebo nezávislých a čestných alebo nečestných. Účastníci potom hodnotili ľudí, o ktorých čítali na základe niekoľkých kritérií, vrátane toho, ako veľmi sa im páčili a ako atraktívni boli. Ukázalo sa, že poctivosť bola jediná zvláštnosť z troch, ktorá mala podstatný vplyv na hodnotenie atraktivity a sympatií.

  1. Tuhé fajčenie a pitie

Do štúdie z roku 2016 vedci prizvali viac ako 200 heterosexuálnych mladých žien z Belgicka, aby sa pozreli na fotky mladých mužov. Výsledky ukázali, že muži, ktorí fajčia boli často považovaní za menej atraktívnych ako nefajčiari alebo príležitostní fajčiari – najmä v prípade, že ženy uvažovali o dlhodobých vzťahoch. Čo sa týka pitia, príležitostní pijani boli hodnotení ako atraktívnejší než tí, ktorí nepijú vôbec alebo častí konzumenti alkoholu. Týkalo sa to  krátkodobých aj dlhodobých vzťahov.

  1. Ak nesúhlasíte s politickými preferenciami

Štúdia z roku 2016 naznačuje, že naše politické názory ovplyvňujú fakt, ktorého človeka považujeme za atraktívneho a ktorého nie. V roku 2012, v priebehu prezidentských volieb, bola vykonaná štúdia, kde asi 850 dospelých v USA uviedlo, či sa viac stotožňuje s demokratickou alebo republikánskou stranou. Potom sa účastníci pozreli na fotografiu a stručný opis osoby opačného pohlavia. V niektorých prípadoch bolo stručne uvedené, či osoba podporovala demokratického kandidáta Baracka Obamu alebo republikánskeho kandidáta Mitta Romneyho. Ženy aj muži demokrati označili, že osoba na snímke bol oveľa atraktívnejšia, ak bola zástancom Obamu a oveľa menej atraktívna, ak podporovala Romneyho.