Koniec roka znamená horúčkovité dorábanie rozpracovaných projektov, aby sa neprenášali do nového roka. Zbavujete sa „toxických“ vecí, ktoré vás dlho ťažili, ktoré ste odkladali a už sa odložiť nedajú. Záver roka znamená i bilancovanie, hodnotenie, účtovné závierky, uzávierky a súvahy. A úvahy. Osobne každý december uvažujem nad tým, kto zostane v mojich sociálnych sieťach. Radobypriateľstvá, pseudobiznispartneri a ďalšie toxické entity sú v každej sieti kontaktov vonkoncom zbytočné, ba až škodlivé. Pozrime sa na desať „jedovatých“ typov ľudí, ktorí by z vašich sietí mali vymiznúť ako prví a v budúcom roku by sa v nich vôbec nemali objaviť.

1. Ľudia, ktorí váš život robia stresujúcejší než doteraz
Ak si myslíte, že stres je pre vás zlý, potom to tak asi bude. Poznáme ale aj eustres, pozitívny stres, ktorý v procese adaptácie na ťažké podmienky podnecuje k vyšším výkonom. Mnohých eustres motivuje. Treba však mať na zreteli, že stresové situácie by ste si v tomto kontexte mali vytvárať sami. Ak máte vo svojom okruhu dobrákov, ktorí vám „pomáhajú“ a zámerne vytvárajú stresové situácie, aby vás zocelili alebo motivovali – vylúčte ich z vášho života. Život prináša stresu až-až, takýchto pomocníkov určite nepotrebujete.

2. Ľudia, ktorí vás využívajú
Aby sme boli spravodliví – aj teória hier to hovorí – každý využíva každého. Ale v bežnom živote je to v poriadku. Sme v styku s ostatnými, pretože sme zistili, že je to pre nás prínosnejšie, ako sa hrať na vlastnom piesočku a bojovať proti prírode niekde na samote. Väčšinou ide o tzv. win-win situácie, kedy sú vzájomné interakcie výhodné pre obe strany. V živote každého sa však objavia doslova paraziti, ktorí hrajú svoju hru win-lose, vyciciavajú a zneužívajú vás pre svoj vlastný prospech a obohatenie. Okrádajú vás o čas a energiu, know-how a bez škrupúľ vyhlasujú vaše výsledky za svoje vlastné. Dajte im zbohom ešte skôr, než si pripijete na rok 2015.

3. Ľudia, ktorí vás nerešpektujú
Každý človek si zaslúži byť rešpektovaný a mal by rešpektovať druhých. Hovorí o tom každá literatúra zaoberajúca sa výchovou detí. Každý sme individualita, ktorá si hľadá svoje miesto pod slnkom, ale musí sa tak diať za súčasného prejavovania úcty ďalším osobám. Fajčiar, ktorý si sám drzo zapáli cigaretu v dave ľudí, o rešpekte nepočul. Ak zistíte, že máte vo svojom okruhu osoby, ktoré nerešpektujú vaše potreby, očakávania, túžby alebo im ich rešpektovanie robí veľké problémy a škrípu u toho zubami, poďakujte sa im a vymažte si ich kontakty zo smartfónu.

4. Ľudia, ktorí vás zraňujú
Ľudia občas robia somariny. Sú to aj ľudia, ktorí sú dlho súčasťou našich životov a máme o nich starosť. Niektorí, žiaľ, robia hlúposti sústavne, tým vám vytvárajú starosti a emocionálne vás zraňujú. Často ide o začarovaný kruh – musia vás zraniť, aby ste si pripomenuli, že sú súčasťou kruhu a že sa o nich musíte starať, aj keď sa správajú relatívne normálne. Nikto ale po vás nemôže chcieť, aby ste boli boxovacie vrece. Ak máte niekoho vo svojom živote, kto nie je schopný prestať vám vedome ubližovať (emočne alebo nebodaj fyzicky), urobte sami sebe láskavosť a do nového roka s týmto človekom už nepočítajte .

5. Ľudia, ktorí vám neprestajne klamú
Ruku na srdce – všetci klameme. Niekedy sú to milosrdné lži, inokedy nevyslovená pravda. Výskumy hovoria, že aj počas prvých niekoľkých minút stretnutia s novou osobu, budete hrať o čas klamaním. Ide o neškodné lži, no ak sústavne klamú ľudia, ktorým dôverujte, je to problém. Obklopte sa ľuďmi, ktorým môžete bezpodmienečne dôverovať a budete sa mať oveľa lepšie. Pátrať po tom, či niekto klame alebo hovorí pravdu prenechajte hrdinom seriálov ako Beverly Hills 90210 :-)

6. Ľudia, ktorí sa na vás usmievajú a za chrbtom vás ohovárajú
Je to zrejme najviac toxická skupina zbabelcov, ktorí nemajú odvahu hovoriť vám na rovinu, čo si myslia. Čo je horšie, predstierajú, že sú vašimi priateľmi, ale ostatným hovoria, aký ste kus… (doplňte si) Podobné indivíduá už nejednému človeku naštrbili povesť a len idiot alebo masochista by chcel začať nový rok s týmto druhom ľudí na blízku.

7. Ľudia, ktorí iba predstierajú, že sa o vás zaujímajú
Podobajú sa typu v bode 2. Sú to ľudia, ktorí sa správajú ako vaši priatelia, ale len keď je to pre nich výhodné. Títo „pseudopriatelia“ s vami pôjdu na party alebo kávu v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú hodinu, len keď budete potrebovať ich pomoc, odrazu sa záhadne stratia. Rýchlo ich identifikujte, lebo sú to oni, ktorí vytvárajú ilúziu záchrannej siete. Avšak sú jej najslabším článkom. Pri páde sa pretrhnú ako prví a vy tvrdo narazíte na zem. Vyškrtnite ich zo svojich kruhov ako Vůjtek zranených hráčov zo súpisky.

8. Ľudia, ktorí vás vtiahnu späť do starých koľají
Život je jedna zaujímavá a vzrušujúca jazda. S podmienkou, že sa ide vpred a nie je zaradená spiatočka. Ak je vidno progres, zlepšovanie seba a svojho okolia, potom je človek preukázateľne spokojnejší a šťastnejší. Vy tvrdo pracujete na pokroku a zmene k lepšiemu a stále sa nájde skupinka ľudí, ktorí sa držia života, aký bol kedysi. Stále by najradšej vrátili „staré zlaté časy“. Dajte si pozor, aby vďaka nim na jeden krok vpred nepripadali dva kroky vzad. Môže sa stať, že vás títo spiatočníci postupne vtiahnu do života v jaskyni a ku kresaniu ohňa dvoma kameňmi. Nechajte ich v minulosti. V roku 2021.

9. Ľudia, ktorí vás vtiahnu do svojho života
Fakt, že sme dospeli, je nepopierateľný. Sú vo vašom okolí ľudia, ktorým to ešte nedošlo? Kamarátstva z detstva, z „mokrej štvrte“, možno pretrvali, no ak sa stretnete dnes, už nie ste tí istí ľudia ako pred 10-15 rokmi. Ako jednotlivci sa postupom času meníme. Meníme bydlisko, prácu, prichádza rodina a deti. Menia sa vzťahy, ciele a vízie. Mnohí ľudia, ktorí to nepochopili, a ktorí si vás kedysi zaškatuľkovali, sú ešte natoľko egocentrickí, že vás chcú vtiahnuť do svojho života takých, ako ste boli v minulosti. Vtiahnu vás do svojej verzie ideálneho života, do svojho Matrixu. Paradoxne z tohto dôvodu sa väčšine ľudí nedarí vytvoriť si život svojich snov, pretože sa obklopujú ľuďmi, ktorí sa usilujú o niečo úplne iné. Majú vlastné sny a hlavne žijú svoj vlastný život. Skúste od roku 2022 žiť separátne od týchto egocentrikov.

10. Ľudia, ktorí zaberajú miesto iným
Všetko v živote je obmedzená. Zdroje, čas aj priestor. Život je obmedzený. Nemôžete a nikdy ani nebudete môcť mať úplne všetko. V jednom období života môžete udržiavať len zopár silných vzťahov. Je to fakt, ktorý odhalil už antropológ Robin Dunbar. Jednoducho nemáte toľko času a energie byť blízkym priateľom všetkých. Bežne človek udržiava 150-230 kontaktov, ak je penzum sociálnych informácií väčšie (mená, priezviská, kto má kedy narodeniny, meniny, kto s kým chodí,…), nemáme kapacitu ho obsiahnuť  (ak nevyužijete nejaký softvéru). S každým ďalším človekom rastie počet údajov exponenciálne, preto si dobre rozmyslite, kto to bude. Ak si vyplníte život polovičatými vzťahmi so stovkami ľudí, budete viesť polovičatý život. Pamätajte, že aj z tých 150 ľudí je len 20, s ktorými komunikujete fakt pravidelne. Je to vaša rodina a hŕstka skutočných priateľov.