Milovať prácu neznamená nemať deň, kedy by ste radšej robili čokoľvek iné než prácu. Ide skôr o prežívanie neustálej spokojnosti s tým, čo robíte. Vo väčšine prípadov títo ľudia vstávajú s myšlienkou, čo sa bude diať počas ich pracovného dňa, avšak bez pocitu hrôzy, ktorý majú mnohí z nás už počas umývania zubov. Naopak, oni sa zobúdzajú s výzvou.

1. Len zriedka sa cítia odpojení od výzvy, ktorá ich najprv zaujala.
Aj keď sa niekedy odchýlili od svojich kariérnych chodníčkov, stále zostávajú spojení s ich počiatočnou výzvou, ktorá je pre nich silným motivátorom. Iste, z času na čas je ťažké sa na ňu zamerať, ale ľudia, ktorí milujú svoju prácu, ju nikdy celkom nestratia z dohľadu. Zmysel tohto účelu ich poháňa vpred a je to práve tá výzva, kvôli ktorej každé ráno vstávajú.

2. Sú viditeľne dobre naladení na “staré časy”.
Ľudia by si mali uvedomiť, že ak sa viac vhĺbia do svojej osobnej histórie, spoja sa s niektorými veľmi dôležitými spomienkami. Pamäť je zvláštna v tom, že si rôzne prispôsobujeme spomienky. Aj keď nemôžeme zmeniť to, ako pracuje náš mozog, môžeme hľadať aspoň slabé spomienky na to, čo kedysi poháňalo naše vášne. Ľudia milujúci svoju prácu to robia neustále. To, čo robia teraz v práci, nemusí byť presná kópia ich vášní, ale úspešne začlenili prvky týchto vášní do toho, čo robia.

3. Rozmýšľajú nad portfóliom.
Psychologický výskum prišiel s výsledkom, ako pochopiť efektívne zvládanie straty a zlyhania. Súvisí to s tým, čo máte v osobnom portfóliu. Portfólio je zmesou vzostupov a pádov. Obdobie pádov nezničí portfólio, iba ho na čas môže oslabiť. A obdobie vzostupov neurobí z portfólia permanentný úspech. Pointou je, že ľudia mysliaci na svoje portfólio vedia, že ich kariéra bude vždy kombináciou pozitív a negatív. Riadia vlnu a tým navigujú svoju cestu bližšie k tomu, čo chcú.

4. Je im jedno, čo si myslíte.
Ľudia, ktorí majú radi svoju prácu, nedovolia druhým, aby im ju vyhovorili. Predstavte si niekoho, kto celé detstvo sníva o tom, že bude pracovať so zvieratami. Kariérny poradca mu však povie, že hoci je pekné snívať o práci so zvieratkami, realita však je, že kariéra v tejto oblasti nie je veľmi priaznivá. Mal by zvážiť tvrdú realitu, ťažké štúdium, zlé uplatnenie – všetko okrem motivácie, ktorá ho poháňa. Tí, čo vedia povedať nie a idú si za svojim cieľom napriek všetkému, sú v konečnom dôsledku väčšinou tí, ktorí majú radi svoju prácu.

5. Sú rodení úspešní plánovači.
Nech je človek akokoľvek pevne na svojej pozícii, vždy je tu iná osoba v zácviku, ktorá raz bude robiť jeho prácu. A ten čas vždy nakoniec príde, pretože veci sa neustále menia. Ľudia milujúci svoju prácu to vedia a aktívne hľadajú druhých ľudí, ktorí s nimi zdieľajú rovnaké vášne dúfajúc, že raz budú tiež robiť rovnakú prácu. Vášeň ich núti zdieľať svoje vedomosti a postrehy s druhými. Úspech je nerozdeliteľne spútaný s vytváraním úspechu.

6. Zostanú… ale vedia, že tiež odídu.
Pre ľudí, ktorí majú radi svoju prácu, sú organizácie dôležité, pretože poskytujú infraštruktúru na rozdúchavanie ich ohňa. Ale žiadna organizácia nemá monopol na poskytovanie tohto paliva a keď ho už neposkytuje, je čas odísť. Je to veľmi osobné, pretože úplné pripútanie sa k tomu, čo človek miluje, je jednou z najosobnejších častí jeho života.

7. Nenechajú sa zastaviť.
Ak manažér povie: “Toto je vaša úloha v mojom pláne a ak zlyháte pri jej plnení, bude to mať negatívne dôsledky.”, človek poháňaný vášňou k práci začne premýšľať, ako sa dostať z tohto plánu a posunúť sa ďalej. Nemôžete ich držať na uzde. Ich vášeň zvíťazí, aj keď to znamená znášať tvrdé údery v krátkom čase.

8. Ťahajú ľudí k sebe bez toho, aby sa o to usilovali.
Ľudia chcú byť v spoločnosti ľudí, ktorí cítia vášeň k svojej práci, pretože je to nákazlivý pocit. Predstavte si, že umiestnite človeka s vášňou k práci do kolektívu ľudí s nízkou motiváciou. Niektorých ľudí to síce nijak neovplyvní, ale iní si to všimnú a nakazia sa. A odrazu začnú chodiť do práce s úplne iným pocitom.

9. Žijú pre prítomnosť.
Ľudia, ktorí milujú svoju prácu, nemyslia krátkodobo – ale ani príliš dlho nečakajú. Nechávajú naplneniu svojej vízie nejaký čas. Nič sa totiž nedeje bez práce a času. Ale ak chcete presvedčiť vášnivého človeka, aby čakal, kým sa zosúladia vonkajšie okolnosti, strácate čas. “Teraz” je pre nich cenné, pretože môže kedykoľvek zmiznúť.

10. Nikdy neobmedzujú svoju víziu, len aby boli ťažšou konkurenciou.
Vysoko efektívni ľudia nevidia koláč, ktorý má obmedzené množstvo kúskov. Namiesto toho vidia koláč s dostatkom kúskov pre všetkých a netrápi ich vedomosť, že si z neho ukrajujú aj iní. Aj keď nemôžeme utiecť pred skutočnosťou, že žijeme v súťaživej kultúre, je rozdiel medzi zdravou súťaživosťou a bezvýznamným sebeckým presadzovaním sa. Ľudia milujúci svoju prácu sú súťaživí, ale neinvestujú svoj čas a energiu do intríg a podkopávania.